fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Frekwencja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Z pojęciem frekwencja możemy się spotkać praktycznie na każdym kroku. Wszyscy uczniowie wiedzą to doskonale, ponieważ ich frekwencja jest sprawdzana codziennie. O frekwencji słyszymy też przy okazji wyborów samorządowych, parlamentarnych czy prezydenckich. Czym jest frekwencja? Informacje na ten temat znajdziecie w poniższym tekście.

Frekwencja co to jest co znaczy synonimy przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Frekwencja – etymologia wyrazu

Termin frekwencja pochodzi od łacińskiego wyrazu frequentia oznaczającego 'obfitość, częstość'.

Frekwencja – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

1 Frekwencją nazywamy obecność określonej liczby osób w konkretnym miejscu. Na tej podstawie zbiera się następnie zbiorcze informacje dotyczące obecności danej osoby. To znaczenie stosujemy na przykład w kontekście obecności uczniów na lekcjach. Frekwencję stanowi też liczba osób biorących w czymś udział. W tym znaczeniu mówimy choćby o uczestnictwie w wyborach osób uprawnionych do głosowania.

2 O frekwencji mówimy również, określając częstotliwość występowania jakiegoś zjawiska.


Frekwencja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy frekwencja, co to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Obecność,
  • częstość występowania.

Frekwencja – wyrazy pokrewne

  • Frekwencyjna,
  • frekwencyjny,
  • frekwencyjne.

Frekwencja – połączenia wyrazowe

  • Sprawdzać frekwencję, nagradzać za frekwencję,
  • dobra, duża, mała, marna, nikła, niska, ogromna, przeciętna, rekordowa, słaba, spora, stała, stuprocentowa, średnia, wysoka, znikoma frekwencja,
  • frekwencja członków czegoś, klientów, mieszkańców, pasażerów, publiczności, uczestników, widzów, frekwencja w wyborach,
  • poprawa, poziom, spadek, wskaźnik frekwencji,
  • frekwencja podczas imprezy, referendum, wyborów,
  • frekwencja dopisała, okazała się jakaś, przekroczyła, przerosła coś, spada, sprzyja czemuś, wzrosła, wyniosła ileś, zaskoczyła kogoś,
  • gwarantować, notować, zapewnić, zwiększyć frekwencję.

Przykłady użycia wyrazu frekwencja w literaturze

– Mnie się zdaje – zwrócił się do Judyma któryś z kontrolerów – że może pan cokolwieczek za krańcowo bierze tę sprawę. Przecież frekwencja gości stale się zwiększa.
Frekwencja gości, proszę pana, niczego nie dowodzi. Jeden artykuł uczonego lekarza, udowadniający, że Cisy nie są zdrowe dla tych, od kogo się przecie bierze pieniądze za powietrze mające ich jakoby uleczyć, może całą sprawę obalić. Zakład może upaść w ciągu jednego roku. Ja także źle nie życzę temu kochanemu miejscu i dlatego to mówię.

Stefan Żeromski, Ludzie bezdomni

W USA frekwencja wyborcza wynosi przeciętnie 60 procent. Różnie to oczywiście wygląda w różnych stanach. Największa, dochodzącą do 80 procent, jest frekwencja w stanach pasma Gór Skalistych i Nowej Anglii, najniższa w stanach Południa – na przykład w Missisipi nie przekracza 20, a w Południowej Karolinie 25 procent.

Stanisław Głąbiński, Polityka po amerykańsku

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.