Gdzie indziej czy gdzieindziej? Jak to zapisać? Poprawna forma
Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Gdzie indziej czy gdzieindziej? Odpowiedź poniżej.
Gdzie indziej czy gdzieindziej? Jak to zapisać? Poprawna forma
Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia?
Wyrażenie gdzie indziej zawsze zapisujemy rozdzielnie. Uzasadnia to reguła, zgodnie z którą we wszystkich połączeniach, w których występuje wyraz indziej musi być on zapisany rozdzielnie. Według językoznawców na pisownię rozdzielną ma wpływ również brak użyć przenośnych słowa indziej. Podobnie zapiszemy wyrażenia kiedy indziej, nigdzie indziej.
Gdzie indziej używamy do opisywania sytuacji, które dzieją się w innym miejscu, niż znajduje się osoba mówiąca. Może także służyć do opisania zmiany położenia przedmiotu albo po prostu do tego, by wyrazić, że nie ma go w tym miejscu, gdzie się spodziewaliśmy.
Gdzie indziej czy gdzieindziej? Przykłady zdań
- Nie chcę jechać w góry. Wolę gdzie indziej.
- W tej szufladzie nie ma kluczy. Muszą być gdzie indziej.
- Moje siostry miały przenocować w hotelu, ale zatrzymały się gdzie indziej. Zatrzymały się u swoich koleżanek.