Zofi czy Zofii? Który zapis jest właściwy?
Zofi czy Zofii? Niektóre imiona sprawiają trudności, zwłaszcza jeśli chodzi o zapis ich odmienionych form. Jak poprawnie zapisać w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku imię Zofia? Zofi czy Zofii? Przeczytajcie nasz artykuł, by poznać ortograficzną zasadę dotyczącą pisowni -i oraz -ii na końcu niektórych wyrazów. Zapraszamy do lektury!

Zofi czy Zofii? Jak to zapisać? Poprawna forma
Odmieniona forma tego imienia zapisywana jest poprawnie z podwojonym i na końcu, czyli Zofii. Formy tej użyjemy przy dedykacjach: drogiej Zofii (w celowniku), w pozdrowieniach: pozdrowienia dla Zofii (w dopełniaczu), a także gdy mówimy bądź myślimy o Zofii (w miejscowniku).
Zofi czy Zofii? Zasada ortograficzna
Zgodnie z zasadą ortograficzną wyrazy pochodzenia obcego, które zakończone są na ia poprzedzonym spółgłoskami: m, p, w lub f (jak w wyrazie: filozofia), w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej oraz w dopełniaczu liczby mnogiej zapisywane są z -ii na końcu. Reguła ta dotyczy również imion, dlatego: dla Zofii, Zofii, o Zofii.
Więcej na temat tej zasady ortograficznej przeczytacie w artykule:
Pomówmy o Zofii, czyli przykłady użycia poprawnej formy w literaturze
– Jak Boga kocham – krzyczał – niech mnie w ten moment piorun ubije, jeżeli ja kiedy pannie Zofii co złego zrobić zechcę… Ja pannę Zofię kocham nad życie, nad bogactwo, nad wszystko…
Eliza Orzeszkowa, Romanowa
Z wysiłkiem uprzytomnił sobie oczy pani Zofii, barwę jej twarzy w świetle, dźwięk ostatniego wyrazu i schwytawszy te kształty szczególnym pojmowaniem, poszedł do domu szybko, co tchu, szerokimi krokami, jakby przed kimś uciekał ze zrabowanym skarbem.
Stefan Żeromski, Oko za oko
Sławomir Mrożek, Tango, 1965
Zainteresuje Cię również: