Gorliwy. Co to oznacza? Jakie są synonimy tego słowa?
Kto jest gorliwy? Jakie posiada cechy? Jakim innym słowem można określić kogoś gorliwego? Odpowiedź w poniższym tekście. Sprawdźmy wspólnie znaczenie i synonimy tego słowa.
Gorliwy, czyli właściwie jaki?
Jakiego człowieka można nazwać gorliwym? Czy to wada, czy zaleta? Spójrzmy na definicję gorliwego.
Co to znaczy gorliwy? Definicja słowa
1 Gorliwy to taki, który wykazuje dużo zapału i z oddaniem się w coś angażuje, wypełniając sumiennie i rzetelnie wynikające z tego obowiązki. Człowiek wykazujący wytrwałość, staranność. Bardzo pilny.
Gorliwy – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy gorliwy, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- żarliwy,
- zapalony,
- zapamiętały,
- fanatyczny,
- pilny,
- rzetelny,
- wytrwały
Wyrazy pokrewne
- Gorliwość,
- gorliwiec,
- gorliwiej
Przykłady użycia słowa gorliwy w literaturze
W nocy w Amstetten państwo Karbowscy rozstali się ze swą protegowaną. Zanim wszakże to nastąpiło, konduktor pociągu dążącego w stronę Innsbrucku zajął się nią w sposób tak niesłychanie gorliwy, że ta furia pieczołowitości świadczyła o memento co najmniej pięcioguldenowym.
Stefan Żeromski, Ludzie bezdomni
Jaż bym nie miał wiedzieć, że ci o ową wiśnię chodzi, którą książę Bogusław w swoim ogródku zasadził. Gorliwy to ogrodnik, nie bój się! Nie potrzeba mu i roku, żeby się owoców doczekał.
Henryk Sienkiewicz, Potop
Kochan się w nim cale nie domyślał zdrady. Pelarz wyśmienicie grał rolę gorliwego sługi rodu Kaźmirzowego, przyjaciela i doradcy.
Z cicha począł ubolewać nad Kaźmirzem, który, według niego, wart był lepszego losu, a nie chorej i smutnej wdowy, niechętnej dlań, którą mu narzucano.
Józef Ignacy Kraszewski, Król chłopów
Temat rozmowy został wyczerpany i pani Arnoldowa wróciła do kwestii spirytyzmu. Ubolewała, że w tym kraju klasy oświecone i majętne za mało dbają o świat duchów, a jako przykład postawiła Adę, która więcej zajmuje się rzeczą tak materialną, jak mikroskop, albo tak doczesną, jak stowarzyszenie kobiet, aniżeli przyszłością własnej duszy i obecnym położeniem swoich rodziców.
— Niech ją pani przekona, a będzie z niej gorliwa apostołka — rzekła Madzia.
Pani Arnold patrzyła w jakiś nieokreślony punkt i kiwała głową.
Bolesław Prus, Emancypantki
?