fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Gracja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady

Z całą pewnością większość użytkowników języka polskiego spotkała się ze słowem gracja. Jednak to słowo ma też inne znaczenia, które z gracją postara się Wam przybliżyć ten artykuł. Znajdziecie w nim zarówno definicję, jak i synonimy omawianego słowa.

Gracja co to jest znaczenie definicja synonim inaczej słownik Polszczyzna.pl

Gracja – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

1Współcześnie gracją nazywamy przede wszystkim wdzięk, urok i lekkość w poruszaniu się i zachowaniu. Grację charakteryzuje delikatność ruchów, elegancja w sposobie poruszania się oraz subtelność w zachowaniu.

1Gracja to nie tylko określenie sposobu zachowania, lecz także kobiety przejawiającej te cechy, a więc pełnej wdzięku, uroku, powabu i elegancji.


Gracja niejedno ma imię

Gracjami starożytni Rzymianie nazywali boginie piękna, wdzięku i radości, natomiast Grecy mówili o nich Charyty. Były to trzy siostry: Aglaja (Promienna), Eufrozyna (Rozumna) i Taleja (Kwitnąca). Przedstawiano je jako piękne, młode, nagie kobiety trzymające się za ręce. Lubiły zabawy, muzykę i taniec. Te trzy postacie kobiece i ich upodobania dały początek pozostałym określeniom gracji, które obecnie znamy.

Gracja – pochodzenie słowa, czyli o etymologii

Słowo gracja ma swoje korzenie w mitologii greckiej i rzymskiej. To właśnie z łaciny pochodzi ten wyraz. Łacińskie gratia oznacza 'wdzięk, powab'.

Gracja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest gracja, co znaczy to słowo, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

W pierwszym znaczeniu

  • wdzięk,
  • wdzięczność,
  • urok,
  • powab,
  • wytworność,
  • elegancja,
  • szyk,
  • lekkość,
  • nadobność.

W drugim znaczeniu

  • piękność.

Przykłady użycia słowa gracja

Przykłady użycia w literaturze

W tym dniu święcili rodzaj karnawału religijnego z procesjami i przedstawieniami, w których brały udział bajaderki, przystrojone w różową gazę przetykaną złotem i srebrem. Przy dźwiękach instrumentów muzycznych tańczyły lekko, z nadzwyczajną gracją. Obieżyświat z szeroko otwartymi oczami i ustami przyglądał się tym ceremoniom, a na twarzy jego malowały się na przemian podziw i zdumienie.

Jules Gabriel Verne, W osiemdziesiąt dni dookoła świata

Ona sama — Rena — prawie naga, w długiej, krepowej szacie z miękkiej, białej tkaniny, porusza się febrycznie wśród tych kwiatów, na których tle jej gracja wytworna nabiera jeszcze większej doskonałości.

Gabriela Zapolska, Kobieta bez skazy

Opuścili z panną Izabelą gabinet i weszli do salonu. Ona z gracją jej tylko właściwą usiadła na fotelu wskazując mu drugi, zaledwie o parę kroków odległy. Wokulskiemu, kiedy znalazł się z nią sam na sam, krew uderzyła do głowy.

Bolesław Prus, Lalka

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.