fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Harmider – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Słowo harmider opisuje taki element rzeczywistości, który każdy z nas doskonale zna z własnego doświadczenia. Ponadto jest bardzo ciekawe pod względem etymologii oraz odmiany. Wszelkie informacje o wyrazie harmider znajdziecie w niniejszym artykule.

harmider co to jest przykłady wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest harmider? Znaczenie wyrazu

Pochodzenie słowa harmider pozostaje jak dotąd nieustalone. Jest jednak kilka hipotez na ten temat.

Najwięcej osób zajmujących się etymologią skłania się ku koncepcji, że harmider pochodzi od tureckiego złożenia dwóch słów: harami ‘złodziej, złoczyńca, rabuś, zbójca, zbójnik’ i dere ‘dolina, źródło’, co w połączeniu daje nam wyrażenie ‘dolina zbójców’. Tym mianem określano wąwóz w okolicach Burgas, na terenie dzisiejszej Bułgarii, w którym rozbójnicy napadali kupców podróżujących do Stambułu na szlaku handlowym biegnącym z Polski przez Bałkany do Imperium Osmańskiego. Jako że takim napadom nierzadko towarzyszyły bójki, krzyki, wrzaski i ogólny chaos, nazwa tego miejsca stała się niejako synonimem hałasu, zamieszania.

Samo słowo nie zostało zapomniane i nadal jest dość powszechnie używane również we współczesnej polszczyźnie. Harmidrem lub harmiderem, bo obie formy odmiany są poprawne, określamy ogromny hałas, który spowodowany jest przez wymieszanie się ze sobą wielu dźwięków i odgłosów pochodzących z różnych źródeł. Przebywając w harmidrze/harmiderze, możemy odnieść wrażenie nieporządku i zamieszania.

Swoich zwolenników ma także teoria, która mówi, że harmider pochodzić może z języka perskiego – od γarmīdan oznaczającego ‘kłócić się, sprzeczać się; gniewać się; ryczeć’.


Harmider – przykłady użycia

  • Co to za harmider?! Uspokójcie się!
  • Ale narobiliście tu harmidru! Aż głowa boli od tego hałasu.
  • Na szkolnych korytarzach podczas przerwy między lekcjami zwykle panuje harmider.
  • Harmidrowi często towarzyszy robienie bałaganu.
  • W tym harmidrze trudno jest się skupić.
  • Potrzebuję ciszy, więc zrób porządek z tym harmiderem.

Harmider – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest harmider, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Zgiełk, wrzawa, wrzask, hałas, jazgot, ryk, gwar, rumor, tumult, kakofonia, kociokwik, rozgwar, zamieszanie, chaos, rwetes, raban, rozgardiasz, rejwach, awantura, draka, galimatias, granda, huk, krzątanina, szum, zamęt, chryja.

Harmider – połączenia wyrazowe

  • Drażniący, dziki, nieopisany, straszliwy, wielki harmider,
  • zgiełk i harmider,
  • panuje harmider.

Harmider – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. harmider
D. harmidru
harmideru
C. harmidrowi
harmiderowi
B. harmider
N. harmidrem
harmiderem
Ms. harmidrze
harmiderze
W. harmiderze
harmiderze

Przykłady użycia wyrazu harmider w literaturze i prasie

ŻWAWIŃSKA
Słuchaj, Janku Rugby, proszę cię, idź, wyjrzyj oknem i zobacz, czy nie ujrzysz wracającego mego pana, pana doktora Kajusza, bo na uczciwość, gdyby wrócił, a znalazł kogo w domu, narobiłby harmideru i na straszną wystawił próbę bożą cierpliwość i królewską angielszczyznę.

William Shakespeare, Wesołe kumoszki z Windsoru

Tymczasem nawrotnicy podnieśli ogromny krzyk, któremu od strony głównej ławy i od skrzydeł otoki odpowiedziały setki gromkich głosów; zawrzały rogi i piszczałki; zadrżała puszcza aż hen do najdalszych głębin, a jednocześnie wypadły na polanę ze strasznym harmidrem goniące po tropie psy kurpieskie. Widok ich wprawił w mgnieniu oka we wściekłość samice mające przy sobie młode. Idące dotąd z wolna stado rozproszyło się w szalonym pościgu po całej polanie.

Stanisław Owsiak, Finanse publiczne

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.