fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Hierarchia – co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Pojęcie hierarchia słyszał prawdopodobnie każdy. Choćby w takim wyrażeniu jak hierarchia wartości. Kiedy mówimy o hierarchii? Jakie synonimy ma ten wyraz? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.

Hierarchia co to jest co znaczy synonimy przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Hierarchia – etymologia wyrazu

Hierarchia to słowo o nieustalonej etymologii. Jedna z teorii mówi, że wywodzi się od greckiego ἱεραρχία [hierarchía], oznaczającego 'panowanie arcykapłana' lub 'urząd najwyższego kapłana'. Druga z kolei twierdzi, że wyraz ten wymyślił Pseudo-Dionizy Areopagita jako określenie chórów anielskich.

Hierarchia – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

1 Hierarchia to inaczej uporządkowany układ elementów jakiejś struktury od najwyższych do najniższych według określonego kryterium. Innymi słowy w hierarchii kolejność rzeczy polega na tym, że elementy są ułożone w ten sposób, iż te ważniejsze z nich są wyżej usytuowane, natomiast te mniej ważne są im podporządkowane.

2 Hierarchią określana jest także grupa ludzi zajmująca wyższe stanowiska w instytucji, która sprawuje władzę. W tym znaczeniu hierarchię stanowi ustalenie ważności stanowiska albo władz urzędowych, służbowych lub kościelnych (np. hierarchia kościelna, stopnie wojskowe).


Hierarchia – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy hierarchia, co to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Kolejność,
  • ranking,
  • porządek,
  • klasyfikacja,
  • drabina,
  • organizacja.

Hierarchia – wyrazy pokrewne

  • Hierarchiczny,
  • hierarchiczna,
  • hierarchiczne,
  • hierarchicznie,
  • hierarchiczność.

Przykłady użycia wyrazu hierarchia w literaturze

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chociaż poświęcamy cały swój czas na osiągnięcie celu, wewnątrz mamy inne priorytety i odmienne cele są dla nas ważne. Jeżeli zatem mamy zamiar osiągnąć duże cele, nie musimy poświęcać im całego czasu. Nie tylko nie musimy, ale także nie możemy, bo mamy rodzinę, pracę, inne zobowiązania. Ważniejsza jest wewnętrzna hierarchia, realny porządek wartości. (...) Budowanie hierarchii priorytetów to także umiejętność rezygnacji z tych innych spraw.

Marek Kamiński, Wyprawa

Każdy człowiek, począwszy od najnędzniejszych, a skończywszy na osobistościach najwyżej postawionych w hierarchii społecznej, skupia wokół siebie jakby osobny mały światek, mający jak u Kartezjusza, swoje wiry i powinowactwa.

Aleksander Dumas (ojciec), Hrabia Monte Christo

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X