fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Odświeżenie czy odświerzenie? Która forma jest poprawna?

Tytułowe słowo posiada kilka znaczeń. Można nim określić przywrócenie pierwotnego wyglądu, stanu rzeczom starym lub zniszczonym. W ten sposób nazywa się także uaktualnienie czegoś. W jego poprawnym zapisie problem sprawia to, czy zapisać je przez ż czy rz. Która forma jest zatem poprawna? Odświeżenie czy odświerzenie? Odpowiedź poniżej.

Odświeżenie czy odświerzenie? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma odświeżenie.

Odświeżenie czy odświerzenie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Którą formę wybrać? Odświeżenie czy odświerzenie?

Prawidłową formą zapisu wyrazu odświeżenie jest rzecz jasna zapis przez ż.

Pisownię przez ż uzasadnia etymologia. Otóż odświeżenie jest wyrazem pokrewnym od świeży. Z kolei przymiotnik świeży wywodzi się od prasłowiańskiego svěžь. Zapis ten jest zatem uwarunkowany historycznie, dlatego prawidłową pisownię należy zapamiętać.

Odświeżenie czy odświerzenie? Przykłady zdań

  • Przed maturą przyda się odświeżenie wiadomości na przykład z języka polskiego.
  • Przed pójściem spać wzięła prysznic dla odświeżenia się.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X