fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Hochsztapler – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady

Kim jest hochsztapler? Czy trafiliście kiedyś na to słowo i wiecie co oznacza? Jeśli nie, to w niniejszym artykule podajemy definicję, wyrazy bliskoznaczne i synonimy, a także przykłady, które ułatwią zapamiętanie i zrozumienie tego, kim jest właśnie tytułowy hochsztapler. Ciekawi? Zapraszamy do lektury!

Hochsztapler czyli kto to jest co to jest co znaczy synonimy przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Hochsztapler – kto to jest? Znaczenie wyrazu

Kim jest hochsztapler? Najprostsza definicja hochsztaplera wskazuje na oszusta. Hochsztapler oszukuje na dużą skalę, świadomie i z premedytacją wprowadza w błąd wielu ludzi i czerpie z tego korzyści lub osiąga nielegalne zyski.

Hochsztaplerstwo jest natomiast określeniem grupy osób – hochsztaplerów, zajmujących się tzw. hochsztaplerką, czyli działaniami szkodliwym i potępianymi społecznie, polegającymi na nieuczciwych machlojkach, kanciarstwie czy kombinatorstwie. Machinacje hochsztaplerskie są też często przyrównywane pod względem znaczenia do nieco już archaicznego słowa, a mianowicie – kuglarstwa.


Hochsztapler – etymologia wyrazu

Słowo hochsztapler pochodzi od niemieckiego wyrazu Hochstapler, będącego złożeniem z: hoch czyli ‘wysoki’ oraz Stapler – dawniej ‘żebrak’.

Hochsztapler – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy hochsztapler, kto to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Aferzysta,
  • oszust,
  • malwersant,
  • naciągacz,
  • nabieracz,
  • kombinator,
  • kanciarz,
  • spekulant.

Hochsztapler – wyrazy pokrewne

  • Hochsztaplerstwo,
  • hochsztaplerka,
  • hochsztaplerski.

Przykłady użycia wyrazu hochsztapler w literaturze

Później mówił o sobie. Okazało się, że nie jest żadnym hochsztaplerem, lecz przedstawicielem kilku firm zagranicznych, że ma swoje biuro, że często wyjeżdża do Francji, Anglii i Niemiec, że ma własny samochód. Ta wariatka na pewno wiedziała o tym wszystkim i pojąć nie umiem, dlaczego zmyśliła o nim tyle głupstw. Okazał się przy tym bardzo dowcipnym i miłym causeurem. Jedną tylko prawdę powiedziała o nim Halszka: ten człowiek jest naprawdę bezwzględny.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Pamiętnik pani Hanki

Na kawę przeszli do małego saloniku. Tutaj Krzepicki wyjął notes i ołówek, po czym zaczął:
– Pozwoliłem sobie przygotować coś w rodzaju małego referaciku. Państwo pozwolą?… Otóż całokształt sprawy przedstawia się, jak następuje: Wiemy, że hochsztapler, nazwiskiem Leon Kunik, lat sześćdziesiąt sześć, syn maglarki Genowefy Kunikówny, urodzony w Krakowie, podejrzany był o paserstwo, co uwidocznione jest w kartotece lwowskiej policji, następnie trudnił się lichwiarstwem i, jako lichwiarz, opętał rodzinę Ponimirskich i podstępem wyzuł ją z majątku…

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Kariera Nikodema Dyzmy

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X