fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rzekomy czy żekomy? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Rzekomy czy żekomy? Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Rzekomy czy żekomy? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma rzekomy.

Rzekomy czy żekomy? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą zapisu przymiotnika rzekomy to ten z użyciem dwuznaku rz. Żadne reguły ortograficzne nie tłumaczą dlaczego prawidłowa pisownia wyrazu rzekomy, to ta z dwuznakiem rz, ponieważ jest ona uwarunkowana historycznie.

Przymiotnik rzekomy pochodzi od przysłówka rzekomo. Rzekomo natomiast, od prasłowiańskiego rekomъ, co oznaczało zgodny z tym, co ktoś mówi, ale nie z rzeczywistością.

Rzekomy to forma przymiotnika w rodzaju męskim. Z kolei rzekoma to forma rodzaju żeńskiego, a rzekome jest formą rodzaju nijakiego.

We współczesnym języku polskim, przymiotnik rzekomy stosujemy, gdy mówimy o czymś  nieistniejącym w rzeczywistości, powołując się przy tym na to, co powiedział ktoś inny. Wyrażamy tak przekonanie o tym, że nie ma to nic wspólnego z prawdą, powątpiewając w rzetelność tych słów. Coś rzekomego zatem, nie jest tym (takim), za kogo (za jakiego) go niektórzy uważają.

Rzekomy czy żekomy? Przykłady zdań

  • Rzekomy sprawca drogowej stłuczki uciekł z miejsca wypadku.
  • Informacje o rzekomym konflikcie w naszej reprezentacji są nieprawdziwe.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.