fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ikarowy lot – definicja, pochodzenie, słownik. Wyjaśniamy, co to znaczy

Związek frazeologiczny ikarowy lot pochodzi z mitologii greckiej. Czasem można się też spotkać z formą ikaryjski lot lub ikarowe loty. Co dokładnie oznacza ikarowy lot? Czy pamiętacie jeszcze historię mitycznego Ikara i jego ojca Dedala? Jeśli nie lub w ogóle jej nie znacie, to w treści niniejszego artykułu znajdziecie nie tylko tę historię, ale również wyjaśnienie owego związku frazeologicznego, ponieważ ściśle się ze sobą wiążą.

Ikarowy lot co to znaczy przykłady synonim czyli jaki słownik Polszczyzna.pl

Ikarowy lot – co to znaczy? Co to jest? Definicja

Co oznacza związek frazeologiczny ikarowy lot? Jest kilka znaczeń.

1Ikarowym lotem określa się cel, który zostaje szybko osiągnięty, ale równocześnie kończy się nie sukcesem, który było oczekiwany, lecz porażką. O ikarowym locie mówi się również wtedy, gdy określa się podejmowanie odważnych decyzji bez analizy możliwości powodzenia czy ewentualnych trudności oraz konsekwencji.

2Ikarowy lot to także symbol nadmiernej ambicji, jak również dążenia do realizacji, do czegoś, co wydaje się niemożliwe do osiągnięcia. Takie dążenia są bardzo często pozbawione zdroworozsądkowej refleksji, a oparte jedynie na silnym pragnieniu.

3Kolejne znaczenie ikarowego lotu to młodzieńcze marzenia, które nie dają się zrealizować.


Dedal i Ikar

Ikar był synem Dedala, mitologicznego kowala, architekta i wynalazcy. Sztuki kowalskiej miała go nauczyć Atena. Po tym, jak Dedal zabił swojego ucznia Talosa, musiał uciekać z Aten, gdzie wcześniej mieszkał i tworzył. Schronienie znalazł na Krecie, którą władał król Minos. Tam jednak spotkały go kolejne kłopoty.

Pazyfe, żona Minosa, w wyniku klątwy rzuconej przez Posejdona, zakochała się w byku kreteńskim i zapałała do niego rządzą. Na jej rozkaz Dedal zbudował drewnianą krowę, w której ukryła się Pazyfe, aby odbyć stosunek z bykiem. W wyniku tego powstał Minotaur.

Król Minos nakazał więc Dedalowi zbudować labirynt, aby zamknąć w nim Minotaura. Jednocześnie zabronił mu opuszczać Kretę. Jedna z wersji mówi o tym, że była to kara za to, że pomógł Pazyfe w zaspokojeniu jej popędu. Druga podaje, że władca zachwycony talentem Dedala nie chciał się pozbywać tak znakomitego wynalazcy, aby ten poszedł służyć jego przeciwnikom. Poza tym Dedal był również powiernikiem króla. Znał więc jego największe tajemnice, które niechcący lub celowo mógł ujawnić jego wrogom.

Nie mogąc uciec drogą morską, ponieważ wybrzeża i morze były pod ścisłą kontrolą wojsk kreteńskich, Dedal wpadł na pomysł, aby wydostać się z Krety drogą powietrzną.

Skonstruował więc skrzydła z piór sklejonych ze sobą woskiem. Przed planowaną ucieczką ostrzegł swojego syna Ikara, by nie wzbijał się zbyt wysoko w powietrze. Gdy udało im się wydostać z wyspy, wydawało się, że wszystko idzie zgodnie z planem. Tak było tylko do pewnego momentu. Ikar nie posłuchał swojego ojca. Zachwycony swobodnym lotem zaczął wznosić się coraz wyżej. Na skutek zbyt wysokiego lotu słońce roztopiło wosk, którym sklejone były skrzydła; te rozpadły się, a Ikar spadł do morza i zginął.

Od imienia Ikara pochodzi nazwa greckiej wyspy Ikaria, u wybrzeży której według mitu miał zginąć.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mitologia grecka w pigułce

Przykłady użycia wyrażenia ikarowy lot

Przykłady użycia wyrażenia ikarowy lot w literaturze

I usłyszały młode pokolenia
Te słowa wiecznie młode i płomienne,
Budzące w duszy ikarowe loty,
I Prometejów śmiałe wysilenia,
I dni niepokój, i noce bezsenne,
I wszystkie rannej młodości tęsknoty.

Franciszek Nowicki, Apoteoza

Gdzież jeszcze, panie, znaleźć go żywisz nadzieję?
Już, aby uspokoić twych obaw zawiązki,
Zbiegłem dwa morza, które Korynt dzieli wąski;
Pytałem o Tezeja ludów, co są blisko
Acheronu, gdy w piekłach gubi swe łożysko;
Zbiegłem próżno Elidę, Tenarę, by potem
Dotrzeć do mórz, rozgłośnych ikarowym lotem.
Jakimż nowym wysiłkiem, w jakiej szczęsnej ziemi,
Mniemasz, iż zdołasz zgonić go kroki chyżemi?

Jean Baptiste Racine, Fedra

MASKA 9
Już skrzydła zwinięte? Ot to, co znaczy przypinać cudze skrzydła.
KONRAD
A!
MASKA 9
Ikar! Ikarowy lot i Ikarowy los.

Stanisław Wyspiański, Wyzwolenie

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X