fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Poradni czy poradnii? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poradnia to instytucja, w której udziela się fachowych porad w zakresie jakiejś specjalności. Gdy musimy odmienić ów rzeczownik przez przypadki powstaje pytanie jak prawidłowo zapisać powstałe formy w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej? Gdy chcemy zasięgnąć poradny, to gdzie powinniśmy to zrobić? W poradni czy w poradnii?  Odpowiedź w poniższym tekście.

Poradni czy poradnii? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma poradni.

Poradni czy poradnii? Jak to zapisać? Poprawna forma

Słowo poradnia sprawia wrażenie, że posiada dość łatwą pisownię. Jednak okazuje się, że i ten wyraz potrafi sprawić pewne trudności. Niektórzy użytkownicy języka polskiego mają z tym nie lada kłopot. Która forma jest więc poprawna?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Poprawna jest wyłącznie forma poradni, a więc z jednym i na końcu. Wynika to z zasady, w myśl której odmieniając rzeczowniki,  które są zakończone -ia występującą po spółgłosce n, które wymawiamy jako [ńa], zawsze piszemy na końcu wyłącznie jedno i, a więc prawidłowo będzie to -ni: poradnia – poradni.

Poradni to forma pochodząca od poradnia, czyli miejsca, w którym można uzyskać porady na temat konkretnych zagadnień z określonych dziedzin. Często słowo to odnosi się do instytucji medycznych bądź ich samodzielnych części. Rzecz jasna mamy również poradnie językowe, jak chociażby portal Polszczyzna.pl, gdzie można zapoznać się z tematyką poruszającą kwestie naszej ojczystej mowy.

🤓 Sprawdź ofertę naszych e-booków:

Poradni czy poradnii? Przykłady zdań

  • Gdy masz wątpliwości dotyczące poprawności językowej, zajrzyj na stronę internetowej poradni językowej Polszczyzna.pl
  • Moja siostra ma dziś wizytę w poradni lekarskiej. Mam nadzieję, że wyniki jej badań będą dobre.

Poradni czy poradnii? Przykład z prasy

U wielu pań dzięki wczesnej diagnostyce udało się zwalczyć nowotwór bez konieczności usuwania piersi. Wystarczyło wycięcie guzka wraz z fragmentem tkanki i krótka radioterapia.

Mniej optymistycznie nastawiony do akcji badań profilaktycznych jest profesor Marek Pawlicki, specjalista onkologii i chemio-terapii onkologicznej z Krakowa. Jego zdaniem takie badania w formie akcji typu "Mammobus" czy "Biała niedziela" nie mają sensu. - Koszt wykrycia wśród wszystkich kobiet jednego raka piersi w bardzo wczesnym stadium rozwoju jest ogromnie duży - mówi Pawlicki. - Już lepiej przeznaczyć te pieniądze na edukację lekarzy i społeczeństwa lub na stworzenie poradni onkologicznych.

Małgorzata T. Załoga, Danuta Pawłowska, Rak nie wyrok, „Ozon” nr 22

Kłopoty ze snem dają się we znaki od najmłodszych lat. Do kilku działających w Polsce poradni leczących zaburzenia snu przychodzą coraz częściej młodzi ludzie, którzy nie umieją w porę zasnąć. A spać muszą.

Dorota Reinisch, W poszukiwaniu straconego snu, „Focus. Poznać i zrozumieć świat” nr 5

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.