Industrialny – co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Przymiotnik industrialny od razu przywodzi na myśl dość znane pojęcie industrializacja, które możecie pamiętać z lekcji historii. Industrialnymi określa się wiele rzeczy z naszego otoczenia. Na przykład jakie? Co dokładnie oznacza ten wyraz? Czy ten przymiotnik ma jakieś synonimy? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.
Industrialny – etymologia wyrazu
Na początek kilka słów o etymologii, czyli pochodzeniu przymiotnika industrialny. Wywodzi się on od łacińskiego wyrazu industrialis, co tłumaczy się jako ‘związany z działaniem, aktywnością’.
Industrialny, czyli jaki? Znaczenie wyrazu
W języku polskim industrialny to inaczej przemysłowy lub uprzemysłowiony. To równocześnie podstawowe synonimy tego przymiotnika. W tym znaczeniu industrialny określa chociażby krajobraz, w którym widoczna jest działalność przemysłowa człowieka wdzierająca się w przyrodę, a oba te elementy mieszają się ze sobą. Gdy mamy na myśli budynki industrialne, chodzi o takie miejsca jak fabryki, młyny, szwalnie.
W dziedzinie dekorowania wnętrz w niektórych kręgach niemałą popularnością cieszy się styl industrialny. Jego znakiem rozpoznawczym jest nawiązanie do starych pomieszczeń i hal przemysłowych wszelkiego autoramentu. Łączy on w sobie aspekty dawnego budownictwa z nowoczesnym wystrojem. Kolorystyka wnętrz zaaranżowanych w stylu industrialnym jest stonowana, oparta na odcieniach szarości oraz brązu, a wykorzystane materiały obejmują metal, cegłę i szkło.
W nomenklaturze muzycznej z kolei przymiotnik industrialny związany jest z awangardowym stylem muzyki elektronicznej, która inspirowana jest erą przemysłową. Ten specyficzny nurt muzyczny mówi o jednoczesnym zachwycie i rozczarowaniu uprzemysłowionym społeczeństwem. Fachowo ten typ muzyki określa się mianem industrial. Wyróżnia się ona ciężkimi, prowokacyjnymi dźwiękami i tekstami. W niektórych środowiskach określana jest jako agresywne połączenie rocka i elektroniki.
Industrialny – przykłady użycia
- Styl industrialny to metoda zagospodarowania przestrzeni powstała w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX w.
- W dużych aglomeracjach miejskich niestety coraz trudniej uniknąć widoku industrialnego pejzażu.
Industrialny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
- Przemysłowy,
- produkcyjny,
- wytwórczy,
- gospodarczy.
Industrialny – wyrazy pokrewne
- Industrialna,
- industrialne,
- industrializacja,
- industrializm.
Przykłady użycia wyrazu industrialny w literaturze i prasie
Sporadyczne próby „rozliczeń z przeszłością” najczęściej kończyły się patem, bo przeciętnego torunianina i bydgoszczanina sentyment pcha ku zupełnie innej przeszłości. Dla pierwszego podstawą do oceny historii są wieki przynależności do Hanzy, gdy Toruń bogactwem równał się z Gdańskiem, a sławą dorównywał zamożnym portom Zachodu. Dla drugiego – późniejsza o 300–400 lat industrialna epoka pary i elektryczności, która wywindowała Bydgoszcz do czołówki gospodarczej polskich miast. W każdej z tych epok rywal akurat miał pecha i był niegroźnym malcem; to świetna pożywka dla infantylnych bydgoskich mitów o Toruniu i równie oderwanych od rzeczywistości toruńskich mitów o Bydgoszczy.
Waldemar Lewandowski, Między Łuczniczką a Kopernikiem, „Gazeta Pomorska”
W początkowych latach historii USA różnice interesów między stanami północnymi a południowymi nie zapowiadały jeszcze wojny. Natomiast wyraźne były różnice w mentalności i sposobie życia. Amerykanie z Południa słynęli z rycerskiej postawy wobec kobiet i częstych pojedynków. Gardzili „groszorobami” i „dorobkiewiczami” z Północy. Oczywiście te różnice nie musiały prowokować zbrojnego rozstrzygnięcia. Do wojny mógł doprowadzić odmienny stosunek do niewolnictwa, które było podstawowym znakiem odmienności Południa. O ile na Północy rozwijały się gospodarka rynkowa oraz społeczeństwo industrialne, a wskaźniki urbanizacyjne były coraz wyższe, o tyle na Południu przemysł był słaby, miasta mniej liczne, a głównym źródłem bogactwa było monokulturowe rolnictwo oparte na afrykańskich niewolnikach.
Andrzej Chwalba, Historia powszechna. Wiek XIX