fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Jak powtarzać wiadomości z lektur szkolnych?

Lektury szkolne potrafią sprawiać problemy nawet uczniom, którzy lubią czytać książki. Tymczasem program języka polskiego w szkołach podstawowych i średnich przewiduje całkiem długą listę lektur, które trzeba dobrze poznać. Warto wiedzieć, jak powtarzać lektury — ta umiejętność przyda się przed sprawdzianami oraz podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty lub matury.

Artykuł sponsorowany

Lektury są czasem prawdziwym utrapieniem dla uczniów. Bywają trudne, niezrozumiałe, a ich przeczytanie wymaga sporo czasu. Na dodatek pozostaje obawa, że nawet po przeczytaniu książki nie zapamiętamy zbyt dobrze wszystkich potrzebnych wydarzeń, bohaterów i motywów, o które możemy zostać zapytani na lekcji, podczas sprawdzianu lub egzaminu! Dlatego warto powtarzać lektury — jeśli zrobimy to z głową, zajmie niewiele czasu i pozwoli utrwalić wiadomości.

Powtarzanie lektur — kilka prostych sposobów

1. Wykorzystaj różne materiały

Obecnie masz dostęp do różnych źródeł wiedzy. Podczas nauki wykorzystaj podręczniki, repetytoria WSiP lub inne, lektury Greg, obejrzyj filmiki edukacyjne w sieci oraz filmy nakręcone na podstawie lektur (jeśli istnieją). Poszukaj wartościowych notatek w sieci i wydrukuj je w razie potrzeby. Poszukaj także dobrych streszczeń i planów wydarzeń. Taka różnorodność ułatwi Ci dobre zrozumienie tematu oraz poznanie go z kilku perspektyw. Będziesz mieć pewność, że nic nie przeoczysz podczas nauki i sprawdzisz, które materiały są dla Ciebie najbardziej wartościowe podczas powtórek.

Zadbaj o uporządkowanie tych materiałów, jeśli mogą przydać Ci się w przyszłości. Dzięki temu unikniesz wykonywania dwa razy tej samej pracy i po prostu sięgniesz po gotowe materiały, gdy będziesz powtarzać wiadomości (np. do matury).

2. Zrób dobre notatki

Warto samodzielnie przygotować odręczne notatki z każdej lektury. Dzięki temu uczysz się, wyszukując i zapisując potrzebne informacje, a równocześnie zyskujesz skrócone informacje na temat lektury, które świetnie sprawdzą się podczas powtórek.

Spróbuj zrobić notatki w taki sposób, by nie zajmowały więcej miejsca niż 1-2 strony. Możesz tworzyć mapy myśli lub wypisywać ważne informacje od punktów. Stosuj podkreślenia, różnokolorowe długopisy, a nawet rysunki — to wszystko ułatwi Ci zapamiętywanie. W notatkach zawrzyj wszystkie potrzebne informacje dotyczące danej książki. Na początku warto zapisać tytuł i autora, gatunek, datę powstania, epokę i charakterystyczne motywy. W dalszej części notatek możesz zawrzeć genezę tytułu, informację o bohaterach, a nawet warte zapamiętania terminy i definicje, które wiążą się z tą lekturą.

Tworząc notatki samodzielnie, szybko przekonasz się, jaki sposób jest dla Ciebie najwygodniejszy. Unikaj sporządzania notatek na komputerze — pisanie odręczne ułatwia zapamiętywanie (udowodniono to naukowo!), na dodatek komputer z pewnością będzie kusił, by zajrzeć do mediów społecznościowych i na inne ciekawe strony.

3. Spójrz na lekturę wielotorowo

Sama znajomość wydarzeń, o których mowa w lekturze, to trochę zbyt mało. Dobra znajomość treści jest oczywiście ważna, jednak podczas sprawdzianu lub egzaminu możesz otrzymać pytanie o kwestie nawiązujące do lektury. Przygotuj się do tego z wyprzedzeniem — dużym ułatwieniem mogą być specjalne repetytoria, w których znajdziesz informacje na temat poszczególnych lektur w wygodnej „pigułce wiedzy”.

Powtarzając wiadomości, pamiętaj o kilku ważnych aspektach:

  • Gatunek literacki — do jakiego gatunku należy dana książka i czym się on charakteryzuje? Jakie cechy utworu sprawiają, że należy on właśnie do tego gatunku? Jakie inne utwory należą do tego gatunku?
  • Motywy literackie oraz problematyka — wypisz sobie przynajmniej kilka motywów charakterystycznych dla danej książki. Spróbuj także wskazać inne tytuły, w których pojawia się taki motyw.
  • Ważne wydarzenia — które wydarzenia mają szczególne znaczenie dla utworu? Które sceny lub monologi mają znaczenie metaforyczne?
  • Bohaterowie — zapamiętaj ich imiona i nazwiska, charakterystyczne cechy oraz cele. Jakie postawy reprezentowali? Co się z nimi stało?
  • Tło historyczne — jaka jest data powstania utworu i jakie czasy są przedstawione w utworze? Co się wówczas działo? Jeśli w utworze pojawiają się np. ważne bitwy lub inne wydarzenia historyczne, warto umieć powiedzieć o nich choć w paru zdaniach.

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu ósmoklasisty lub do matury, na początku nauki stwórz sobie spis lektur, których znajomość będzie konieczna. Na spisie możesz zaznaczać, które lektury już udało Ci się powtórzyć. Pamiętaj, by przed nauką przygotować wszystkie niezbędne materiały (np. repetytoria WSiP z księgarni taniaksiazka.pl, notatki, podręczniki) oraz odłożyć na bok rozpraszacze, np. telefon lub tablet. Dzięki temu nauka będzie znacznie szybsza i bardziej skuteczna.

Kanon lektur to nie wszystko!

Pamiętaj, że nawet jeśli nie wszystkie lektury przypadły Ci do gustu, na świecie są setki tysięcy innych książek, wśród których z pewnością znajdziesz takie, które Cię zafascynują. Warto czytać, by poznawać świat, rozwijać się i wypoczywać. Spróbuj w wolnej chwili sięgnąć po książki młodzieżowe lub tytuł, który wpisuje się w Twoje zainteresowania, a przekonasz się, że z książką można miło spędzić czas.

Artykuł sponsorowany

Napisane przez
X