fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Żadnych czy rzadnych? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. W tym poradniku zapoznacie się ze słowem, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego? Żadnych czy rzadnych? Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Żadnych czy rzadnych? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma żadnych.

Żadnych czy rzadnych? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak poprawnie zapisać zaimek, który wyraża brak kogoś lub czegoś?

Prawidłowo słowo żadnych zapisujemy przez ż, które jest niewymienne. Żadnych jest wyrazem pochodzącym jeszcze z języka staropolskiego. Jego pisownia jest więc uwarunkowana historycznie. W związku z tym poprawną formę trzeba zapamiętać.

Żadnych pochodzi od żaden i oznacza, że w danym miejscu nie ma ani jednej rzeczy lub osoby, która pasowałaby do danych kryteriów.

Żadnych to forma pochodząca od żaden odmieniona w dopełniaczu (kogo? czego?), w bierniku (kogo? co?) oraz miejscowniku (o kim? o czym?).

Żadnych czy rzadnych? Przykłady zdań

  • Możemy się spotkać wieczorem. Nie widzę ku temu żadnych przeszkód.
  • Nie mam jeszcze żadnych planów na wakacje.
  • Nie mam żadnych wątpliwości, że jesteś wartościową dziewczyną.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.