fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Jedzenie i co jeszcze? Synonimy jedzenia w języku polskim

Jedzenie stanowi nieodłączną część naszej egzystencji. Jest niezbędne do przetrwania, lecz jego rola nie ogranicza się tylko do zaspokajania pierwotnych potrzeb. Od wieków ludzie przywiązywali do niego olbrzymią wagę, co sprawiło, że stało się częstym tematem rozmów. Nic więc dziwnego, że język polski wykształcił wiele synonimów, którymi możemy się posłużyć, mówiąc o jedzeniu. Przyjrzyjmy się bliżej, jakich synonimów słowa jedzenie dostarcza nam polszczyzna, bo naprawdę jest z czego wybierać.

jedzenie synonim synonimy jedzenia słownik slownik jedzenie inaczej wyrazy bliskoznaczne synonimów żywność pokarm zywnosc Polszczyzna.pl

Jedzenie i jego synonimy. O jedzeniu oficjalnie

Jakich synonimów słowa jedzenie użyć, jeżeli wypowiadamy się w sytuacji oficjalnej lub tworzymy tekst naukowy? Musimy pamiętać, że w poprawnym posługiwaniu się językiem ważne jest, by słownictwo było dostosowane do okoliczności. W wypadku tekstu oficjalnego lub naukowego zamiast jedzenie możemy użyć słowa żywność, które określa wszystko to, czym odżywia się człowiek. Gdy chcemy opisać jedzenie ludzi i zwierząt, przydatne będą określenia bliskoznaczne: pokarm i pożywienie.

Różne jedzenie w różnych sytuacjach

Co zrobić, gdy wypowiadamy się o jedzeniu w ujęciu innym niż całokształt ludzkiej diety? Język polski jest doskonale przygotowany i przychodzi nam z odsieczą. Powiemy więc wyżywienie i wikt na określenie pożywienia przygotowanego dla określonej grupy osób – często jeździmy na wczasy z wyżywieniem, a w wypadku pobytu w szpitalu narzekamy na szpitalny wikt. Jak inaczej nazwać jedzenie, które zabieramy ze sobą w podróż lub do pracy poza domem? W takiej sytuacji mówimy, że jest to wałówa bądź wałówka. Możemy także gromadzić zapas jedzenia poza naszym zwykłym miejscem pobytu – będzie to wtedy prowiant albo inaczej wiwenda. Co się stanie, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji bez żywności i możliwości jej zdobycia? Możemy mieć nadzieję na to, że zostanie do nas wysłana aprowizacja.

O jedzeniu na co dzień – synonimy w częstym użyciu

Jedzenie, które jest przez nas dzielone na mniejsze porcje przeznaczone do zjedzenia na jeden raz, nazywamy posiłkiem. Gdy chcemy być uprzejmi i posiłek przyrządzimy dla kogoś, powiemy, że to poczęstunek. Przed przygotowaniem poczęstunku dobrze zapytać, jaką potrawę lubi nasz gość – pierogi ruskie? Bigos? Może naleśniki? To, w jaki sposób gotujemy w Polsce, czyli nasza kuchnia, oczywiście nie każdemu musi smakować. Dwie potrawy podane w trakcie posiłku w formie dwóch dań to dla wielu osób za dużo. Inni chętnie zjedzą jeszcze niewielki posiłek między daniami głównymi, na który powiemy małe co nieco albo inaczej coś na ząb.

Sklep Nadwyraz.com

O jedzeniu nieoficjalnie – inne synonimy słowa jedzenie

W mowie oficjalnej będziemy rzeczowo rozprawiać o pokarmie i żywności, jednak na co dzień sięgniemy zapewne po bardziej potoczne sformułowania. W rozmowie z dziećmi na jedzenie powiemy zdrobniale jedzonko bądź papu. Żartobliwie będziemy mówić o szamie, szamce lub szamanku. Niezwykle często sięgniemy też do innych synonimów – słów pochodzących od czasownika żreć: żarcie, żarło, żarełko albo wyżerka, gdy mówimy o smacznym jedzeniu w dużej ilości.

A jak to było kiedyś? Dawne synonimy jedzenia

Na koniec nie możemy zapomnieć o synonimach słowa jedzenie, które dziś występują w języku rzadko, lecz nadal są obecne w literaturze dawnej i tekstach stylizowanych. Mowa o słowach jadło, strawa bądź wiktuały (określenie produktów spożywczych).

Wielość synonimów słowa jedzenie w języku polskim sprawia, że aż chce się o nim rozmawiać – najlepiej przy małym co nieco.

?

Napisane przez

Polonistka i lektorka języka polskiego jako obcego. Wrocławianka na włoskiej ziemi, która tęskni za pierogami ruskimi. Polszczyznę zawsze nosi w sercu i opowiada o niej każdemu, kto chce słuchać.