fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kawiarni czy kawiarnii? Jak to zapisać? Poprawna forma

Kawiarnia to często bardzo miłe miejsce. Wszyscy dobrze wiemy, że to lokal gastronomiczny, w którym podaje się kawę, herbatę oraz przeróżne desery jak ciasta, ciastka, lody. Spotykamy się tam w celach towarzyskich. Jak poprawnie powinniśmy zapisać ten rzeczownik gdy odmienimy go w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku? Odpowiedź w poniższym tekście.

Kawiarni czy kawiarnii? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma kawiarni.

Kawiarni czy kawiarnii? Jak to zapisać? Poprawna forma

Słowo kawiarnia sprawia wrażenie, że posiada dość łatwą pisownię. Jednak okazuje się, że i ten wyraz potrafi sprawić pewne trudności. Niektórzy użytkownicy języka polskiego mają z tym nie lada kłopot. Która forma jest więc poprawna?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Poprawna jest wyłącznie forma kawiarni, a więc z jednym i na końcu. Wynika to z zasady, zgodnie z którą, gdy odmieniamy rzeczowniki, które są zakończone na -ia występującą po spółgłosce n,wymawiamy jako [ńa], piszemy ni: kawiarnia – kawiarni.

Kawiarni to forma pochodząca od kawiarnia odmieniona w dopełniaczu (kogo? czego?), celowniku (komu? czemu?) i miejscowniku (kim? czym?) liczby pojedynczej oraz w dopełniaczu liczby mnogiej np. w zdaniu: Odwiedziłem kilka kawiarni w Warszawie.

Sklep Nadwyraz.com

Kawiarni czy kawiarnii? Przykłady zdań

  • Ewelina i Kasia umówiły się na spotkanie w kawiarni.
  • Powstanie pierwszej europejskiej kawiarni miało miejsce w Londynie, w XVII w.

Kawiarni czy kawiarnii? Przykład z literatury

Zresztą cały czas miałam wątpliwości, czy powinnam pojawić się w tej kawiarni. Może szkoda energii i zachodu, bo pewnie i tak wszystko się zepsuje, zanim tak naprawdę się zacznie. Miłość sprawia ból. Wcześniej czy później zawsze się cierpi. Czasami miałam wrażenie, że to taka próba generalna przed śmiercią. Zakochujesz się, przywiązujesz do kogoś, a potem musisz się nauczyć bez niego żyć, oddychać bez powietrza.

Anna Sakowicz, Złodziejka marzeń

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X