fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Życzy czy życzą? O poprawności życzeń

Z pewnością niejednokrotnie składaliście komuś życzenia. Można to lubić, można nie lubić, ale czasami trzeba to zrobić. W przypadku, gdy składacie je w swoim imieniu, sprawa nie wymaga skomplikowanych przemyśleń. Jednak w sytuacji, gdy składamy je za siebie i kogoś jeszcze, budowa ostatniego zdania może wzbudzić wątpliwości. Życzy ciocia z wujkiem czy Życzą ciocia z wujkiem? Już wyjaśniamy!

Życzy czy życzą? O poprawności życzeń - Polszczyzna.pl

Życzy czy życzą? Obie formy poprawne

Obie formy są dopuszczalne! Możemy używać ich wymiennie bez stresu o poprawność. Wybór należy do nas, dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się obu przypadkom.

Życzy ciocia z wujkiem

Wersja zdania Życzy ciocia z wujkiem ze składniowego punktu widzenia jest poprawna. Występuje tu bowiem podmiot towarzyszący, którego pierwszy człon (ciocia) wraz z orzeczeniem (życzy) pozostaje w związku zgody. W warstwie znaczeniowej można jednak owo zdanie zinterpretować tak, jakby to ciocia w składaniu życzeń odgrywała większą rolę niż wujek. Tę kwestię pozostawmy jednak samemu wujkowi. Jeśli mu to nie przeszkadza, do zdania nie sposób mieć jakikolwiek zarzut.

Życzą ciocia z wujkiem

Wersja zdania z orzeczeniem w liczbie mnogiej Życzą ciocia z wujkiem brzmi natomiast lepiej i nie pozostawia wątpliwości w kwestii intensywności składanych przez poszczególne osoby życzeń. Dodatkowo gdy składamy życzenia w okolicznościach mniej prywatnych, a na przykład stricte biznesowych (wysyłając kartki firmowe lub rozsyłając świąteczne maile do pracowników), unikniemy tworzenia niepotrzebnego w takich okolicznościach hierarchizowania nadawców.
Tak więc spokojnie, życzyć możecie, jak chcecie, i to od Waszego wyboru zależy ostateczna forma życzeń!

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.