fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Konsolidacja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Konsolidacja to słowo, które kojarzymy z ekonomią, finansami i biznesem. Dla osób, które nie interesują się tymi dziedzinami, może to być obce pojęcie. Czym jest konsolidacja? Jakie są synonimy tego wyrazu? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Konsolidacja - co to jest przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Konsolidacja – etymologia wyrazu

Pojęcie konsolidacja wywodzi się od łacińskiego consolidātiō, co oznacza 'wzmacnianie; łączenie'.

Konsolidacja – co to jest? Znaczenie wyrazu

1Mianem konsolidacji określa się każde działania, które prowadzone są w celu uzyskania wewnętrznej spójności jakiejś grupy, struktury lub instytucji. Pod pojęciem konsolidacji rozumie się też stan powstały w wyniku tych działań.

2Konsolidacją nazywa się też zamianę kilku pożyczek na jedną o ujednoliconych warunkach spłaty przy jednoczesnym ujednoliceniu stopy procentowej oraz terminów i innych warunków spłaty. Konsolidację może otrzymać osoba, która ma tak zwaną zdolność kredytową, czyli możliwość spłaty zadłużenia przez osobę wnioskującą o kredyt.

2Konsolidacja to również proces umocnienia i stabilizacji systemu demokratycznego, na który składają się takie czynniki jak wprowadzenie i poszanowanie praw człowieka, rozpoczęcie lub upublicznienie działalności wolnych mediów. Konsolidacja następuje po transformacji ustrojowej, a kończy się zazwyczaj wyborami lub referendum. Do konsolidacji doszło m.in. w państwach byłego bloku sowieckiego.


Konsolidacja – przykłady użycia

  • Konsolidacja kredytów pozwala na spłatę zobowiązań na warunkach, które odpowiadają aktualnej sytuacji finansowej.
  • Konsolidacja dwóch szpitali pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów obydwu placówek.

Konsolidacja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

  • Integracja, zintegrowanie, zespolenie, zjednoczenie, połączenie, koncentracja, powiązanie, scalenie, złączenie, fuzja, unifikacja, umocnienie, ugruntowanie, utrwalenie, ześrodkowanie, zcentralizowanie, centralizacja.

Konsolidacja – połączenia wyrazowe

  • Konsolidacja branży, rynku, sektora, banków,
  • etap, plan, proces konsolidacji,
  • w czasie, w trakcie konsolidacji,
  • objąć coś konsolidacją,
  • konsolidacja gotówkowa, hipoteczna,
  • konsolidacja kredytu, pożyczki, zadłużenia,
  • konsolidacja i spłata.

Konsolidacja – wyrazy pokrewne

  • Konsolidacyjny, konsolidacyjna, konsolidacyjne, konsolidacyjnie, konsolidować.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrazu konsolidacja w literaturze

W 2003 r. spodziewana jest dalsza konsolidacja banków. Będzie ona najprawdopodobniej efektem połączeń dokonujących się poza Polską, w gronie dominujących zagranicznych akcjonariuszy naszych banków.

Większość chce fuzji, „Gazeta Ubezpieczeniowa”

W przypadku, gdy wpadniemy w finansowe tarapaty, a mamy kilka zaciągniętych pożyczek, a wśród nich kredyt hipoteczny, możemy zastanowić się także nad konsolidacją kredytów. Będziemy musieli wziąć nową pożyczkę (w dowolnie wybranym banku).

Katarzyna Zimna, Zanim zapuka komornik, „Gazeta Wrocławska”

Rozbuduj swoje kompetencje lingwistyczne dzięki naszym materiałom online. Zacznij swoją przygodę od sprawdzenia naszego narzędzia do korekty tekstu, które pomoże Ci w poprawie pisowni. Odkryj również nasze artykuły, które rozwieją Twoje językowe zainteresowania, takie jak: na pewno czy napewno, naprawdę czy na prawdę – jak poprawnie pisać? oraz ponadto, czyli kiedy używać tej formy?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.