fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kontrofensywa – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Kontrofensywa to termin, który chyba większość kojarzy z szeroko pojętymi działaniami militarnymi. Jednak kontrofensywa dotyczy także innych dziedzin, choćby sportu. Co oznacza ten wyraz w każdym z tych kontekstów? Jakie są jego synonimy? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Kontrofensywa co to jest przykłady synonim wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest kontrofensywa? Znaczenie wyrazu

Przede wszystkim kontrofensywa to przeciwieństwo ofensywy, czyli ataku, a zatem kontrofensywą nazwiemy każdy kontratak. Jednak bardziej szczegółowo znaczenia tego pojęcia wyglądają następująco:

1 Gdy kontrofensywę będziemy rozpatrywać pod kątem wojskowości, tym mianem określimy natarcie armii, które następuje bezpośrednio po odparciu ofensywy nieprzyjaciela. Kontrofensywa jest działaniem taktycznym przeprowadzanym na znacznym odcinku frontu. Jej celem jest zdobycie przewagi w określonym rejonie prowadzenia walki i ostateczne opanowanie znajdujących się tam obiektów, które są ważne pod względem strategicznym.

2 W innym ujęciu kontrofensywą nazywamy wszelkie energiczne działania będące odpowiedzią na czyjś atak, mające na celu przejęcie inicjatywy, na przykład podczas rywalizacji sportowej.W innym ujęciu kontrofensywą nazywamy wszelkie energiczne działania będące odpowiedzią na czyjś atak, mające na celu przejęcie inicjatywy, na przykład podczas rywalizacji sportowej.

3 O kontrofensywie możemy mówić również, gdy mamy na myśli rozprzestrzenianie się jakichś działań lub postaw, które są postrzegane jako negatywne, sprzeciwiające się innym działaniom lub postawom.


Kontrofensywa – przykłady użycia

  • Aby wygrać ten mecz, w drugiej połowie nasza drużyna musi przejść do kontrofensywy.
  • Polska kontrofensywa przeciw Armii Czerwonej w 1920 roku była bardzo istotna dla przebiegu Bitwy Warszawskiej.

Kontrofensywa – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

  • Kontrnatarcie, kontratak, przeciwnatarcie, kontruderzenie, przeciwuderzenie, przeciwdziałanie, kontrakcja.

Kontrofensywa – wyrazy pokrewne

  • Kontrofensywny, kontrofensywna, kontrofensywne, kontorfensywnie.

Kontrofensywa – etymologia wyrazu

Nie do końca wiadomo, skąd wywodzi się ten wyraz. Do polszczyzny mógł zostać zapożyczony od angielskiego counteroffensive albo od francuskiego contre-offensive.

Kontrofensywa – połączenia wyrazowe

  • Przejść do kontrofensywy,
  • kontrofensywa rusza.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu kontrofensywa w literaturze i prasie

Dowódca ukraińskiego zgrupowania operacyjno-strategicznego „Tawrija” gen. Ołeksandr Tarnawski oświadczył w rozmowie z CNN, że doszło do przełamania rosyjskiej obrony obok wsi Werbowe w obwodzie zaporoskim. Dowodzący kontrofensywą na froncie południowym wskazał, że przewiduje kolejne przełomy w przyszłości. […]Generał przyznał, że główny przełom w kontrofensywie dopiero nadejdzie, może on nastąpić po zdobyciu Tokmaku. Podkreślił, że to „cel minimum” niezbędny do sukcesu kontrofensywy. Miasto to ma bowiem strategiczne znaczenie dla całego kontyngentu wojsk rosyjskich na okupowanym południu Ukrainy, ponieważ przechodzi przez nie jedyna linia kolejowa, której Rosjanie używają do celów logistycznych.

Ukraińska kontrofensywa. Ważne przełamanie na froncie, TVP Info

Juniorzy MKS PAK Serwis Konin pokonali MKK Pyra TUiR Warta Poznań 71:56. Koninianie uważnie bronili dostępu do własnego kosza, zwracając szczególną uwagę na wysokich zawodników z Poznania. Ci, mocno naciskani, nie mogli przedrzeć się pod kosz gospodarzy i dopiero po dziesięciu minutach gry, udało się im przejść do kontrofensywy, a nawet na moment wyjść na prowadzenie. Odpowiedź miejscowych była natychmiastowa. Koninianie ponownie zwarli obronne szyki i odzyskali powodzenie.

Taktyka na piątkę, „Gazeta Poznańska”

Cieszymy się, że dotarłeś do końca tego artykułu! Język polski kryje wiele sekretów, które warto poznać i zrozumieć. Sprawdź nasze profesjonalne narzędzie do sprawdzania pisowni i popraw swoje teksty. Poza tym zajrzyj również do artykułu, który na pewno Cię zainteresuje, ponieważ cieszy się dużą popularnością, a jest to poprawna odmiana przez przypadki.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X