fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ludziom czy ludzią? Która forma jest poprawna?

Ludziom czy ludzią? Ten językowy dylemat jest jednym z przykładów na to, że liczba mnoga i tworzenie jej poprawnej formy, sprawia ogromne problemy niektórym użytkownikom języka polskiego. Która z tych form jest poprawna? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Ludziom czy ludzią? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma ludziom.

Ludziom czy ludzią? Jak to zapisać? Poprawna forma

Bezapelacyjnie jedyną poprawną formą jest zapis ludziom.

Ludziom to forma rzeczownika ludzie (ludzie z kolei to liczba mnoga od rzeczownika człowiek) występująca w celowniku (komu? czemu?) liczby mnogiej.

Wszystkie rzeczowniki w celowniku liczby mnogiej, zgodnie z ogólną zasadą ich odmiany, zawsze zapisujemy z użyciem om. Nie ma od tego żadnych wyjątków.

Forma ludzią jest błędna. Taka forma nie występuje w żadnym z siedmiu przypadków polskiej deklinacji. Takie słowo po prostu nie istnieje. Trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić.

Zastępowanie w celowniku liczby mnogiej końcówki –om samogłoską ą stanowi jeden z najczęstszych i zarazem najbardziej irytujących błędów językowych. Błędy w pisowni i próby zapisu tutaj głoski ą najczęściej wynikają z niepoprawnej artykulacji tego słowa. Błędną formę upowszechniają niektórzy politycy, aktorzy, prezenterzy i dziennikarze radiowi oraz telewizyjni stosując ją nagminnie w swoich wypowiedziach.

Ludziom czy ludzią? Przykłady zdań

  • Matura to egzamin, który umożliwia ludziom pójście na studia.
  • Siedziała na ławce w parku przyglądając się spacerującym ludziom.
  • Dzięki dobrym ludziom można rozwiązać wiele problemów.
  • Ufam tylko tym ludziom, którzy dotrzymują danego słowa.
  • Nie ufam ludziom, którzy mnie zawiedli.
  • Organizacje charytatywne pomagają ludziom potrzebującym.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.