fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Make-up, make up czy mejkap? Jak prawidłowo to zapisać?

Wiele kobiet wykonuje go prawie codziennie, więc na pewno wie, co oznacza tytułowe określenie, które bardziej znane jest jako makijaż. O ile nie ma zbyt wielkiego problemu ze spolszczonym zapisem tego pochodzącego z języka francuskiego wariantu, tak słowo zapożyczone z angielskiego budzi pewne wątpliwości dotyczące poprawnej pisowni. Make-up, make up czy może mejkap? Która z tych form jest właściwa? Na te kosmetyczno-językowe rozterki odpowie Wam niniejszy artykuł.

Make-up make up czy mejkap? Która forma jest poprawna? Jak się pisze Polszczyzna.pl

Make-up, make up czy mejkap? Która forma jest poprawna?

Zapożyczenia językowe mają to do siebie, że jedne ulegają polskiej pisowni i przystosowują się do niej, natomiast inne pozostają w niezmienionej formie. Jak to jest w przypadku słowa, które jest synonimem wyrazu makijaż?

Samo słowo makijaż, choć pochodzi od francuskiego maquiller – ‘fałszować, szminkować’, doskonale przyjęło się w języku polskim i dziś już nikt nie zastanawia się, jak je zapisać. Czy tak samo możemy postępować z wyrazem o angielskim pochodzeniu? Czy mamy dowolność wyboru pomiędzy wersją oryginalną a spolszczoną? Co wybrać: make-up, make up czy mejkap?

Spośród trzech wymienionych możliwości poprawne są dwie – forma make-up, zapisana zgodnie z oryginalną pisownią angielską, z łącznikiem, uznawana jest za wzorcową W normie użytkowej dopuszczalna jest również forma make up, a więc ta bez łącznika.

Make-up – kilka słów o znaczeniu

Dla niewtajemniczonych parę słów wyjaśnienia. Obecnie słowo make-up określa zarówno czynność upiększania twarzy za pomocą kosmetyków, jak i cały makijaż, czyli efekt tych zabiegów.

Make-upem możemy nazywać również wszelkie produkty, które służą do malowania się (szminka, puder, tusz do rzęs itd.). Make-up pomaga nie tylko wyeksponować urodę i uwydatnić jej walory, lecz także podkreślić jej subtelność. Czasami zadaniem make-upu jest zamaskowanie niedoskonałości cery.

Make-up – czy to słowo się odmienia?

Jak zachowuje się make-up, gdy spotyka polską odmianę rzeczowników przez przypadki? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odmieniać to słowo zgodnie z zasadami deklinacji.

liczba pojedyncza
M. make-up
D. make-upu
C. make-upowi
B. make-up
N. make-upem
Ms. make-upie
W. make-upie

liczba mnoga
M. make-upy
D. make-upów
C. make-upom
B. make-upy
N. make-upami
Ms. make-upach
W. make-upy

Make-up, make up czy mejkap? Przykłady zdań

  • Ostatnio dużą popularność zyskuje make-up, który podkreśla naturalne piękno kobiety.
  • W tej popularnej sieci drogerii z okazji Dnia Kobiet można dziś w atrakcyjnych cenach nabyć kosmetyki do make-upu.
  • Dziewczyny zastanawiały się, w jakim make-upie zaprezentować się na studniówce.
  • Nieważne, czy masz na twarzy make-up, czy też nie. Zawsze wyglądasz pięknie.

Make-up, make up czy mejkap? Przykłady z literatury i prasy

– Makijaż podkreśla urodę. Lepiej zatem nie przesadzić z ilością kosmetyków. Na co dzień polecamy makijaż stonowany i delikatny. Większe ekstrawagancje zostawmy na wieczorne wyjścia.
Po całym dniu make-up należy zmyć preparatami do demakijażu – oddzielnym dla oczu i skóry twarzy.
– Warto przetrzeć skórę tonikiem. Rano będziemy wyglądać zdrowo i świeżo.

Makijaż upiększa, „Dziennik Bałtycki”

Często trudno postawić granicę oddzielającą medycynę od kosmetyki; a zjawisko to będzie się nasilać, co zobowiązuje kosmetyczki do nieustannego kształcenia. Nie sposób nie wspomnieć o najstarszej chyba dziedzinie kosmetyki, która przeżywa obecnie niebywały rozkwit. Chodzi o upiększanie przez make-up, manikiur czy fryzurę. Mamy tu dwie tendencje. Z jednej strony nacisk kładziony jest na naturalność, z drugiej liczy się efekt, oparty na zupełnej sztuczności.

Małgorzata Lorkowska, Kosmetyczne ABC

W mediach mówi się wprost, że Los Angeles oszalało na punkcie Oscarów. Do tej osiemnastomilionowej metropolii jak do Mekki showbiznesu przybyli dziennikarze z całego świata, krytycy filmowi, ludzie z branży, a także tłumy indywidualnych wielbicieli, którzy zapragnęli śledzić z bliska przebieg tej, jak się tu określa, „Wielkiej nocy”. Wszystkie hotele w całej okolicy zmieniły się w wielkie „targowisko próżności”. […] Także styliści, fryzjerzy, specjaliści od make-upu, designerzy nie zmrużyli oka przez ostatni tydzień.

Krzysztof Wójcicki, Panowie i panie na czerwonym dywanie, „Dziennik Bałtycki”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X