fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Manager czy menager – jak zapisywać i odmieniać spolszczoną nazwę tego stanowiska?

Coraz bardziej popularna angielska nazwa stanowiska manager występuje potocznie w wielu bardzo różnych formach. Jak powinniśmy ją zapisać i jak odczytać? Ponieważ używamy jej często w sytuacjach oficjalnych, warto poznać poprawną formę. Wszystkiego dowiecie się z tego tekstu.

Manager czy menager – jak zapisywać i odmieniać spolszczoną nazwę tego stanowiska? - Polszczyzna.pl

Oryginalny manager czy menager kombinowany?

W nazywaniu stanowisk dopuszczalne jest używanie oryginalnej formy zaczerpniętej z języka angielskiego: manager. Niepoprawny jest natomiast na wpół spolszczony wyraz menager. Dążąc do uproszczenia wymowy tego słowa, stworzyliśmy formę menedżer, używaną znacznie częściej niż również poprawny menadżer. Wyższość tej pierwszej formy polega zapewne na tym, że łatwiej nam wymówić ujednolicone samogłoski (e-e-e). Dlatego też mówimy raczej supermen, ale batman, bo w pierwszym przypadku początkowa sylaba zawiera samogłoskę e, natomiast w drugim – a.

Menedżer – formy i możliwości

Spolszczone słowo menedżer/menadżer możemy odmieniać tak jak rzeczownik rodzaju męskiego zakończony na -er, np. kaloryfer. Pamiętajmy, że mianownik (i wołacz) w liczbie mnogiej to menedżerowie/menadżerowie.

Analizowany menedżer/menadżer może również przybrać formę żeńską i kobieta w języku polskim będzie menedżerką/menadżerką.

Podsumowując, na pytanie manager czy menager odpowiadamy: najlepiej menedżer lub menadżer!

W innym tekście przeanalizowaliśmy żeńskie formy niektórych nazw zawodów, o tutaj: Doktorka, psycholożka, architektka – żeńskie nazwy zawodów.

Napisane przez

Absolwentka kulturoznawstwa i copywriterka z zamiłowaniem do nauki o języku. Zamieniła pracę dokumentalistki na etat w agencji reklamowej. Po godzinach czyta książki psychologiczne, testuje zdrowe przepisy i szydełkuje.