fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Mezalians – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Kiedy popełniamy mezalians? Czy na pewno jest dla nas szkodliwy? Dlaczego okazuje się atrakcyjny dla autorów różnych dzieł? Jakie są skutki mezaliansu dla nas i społeczeństwa? To właśnie m.in. te kwestie poruszamy w poniższym artykule!

mezalians co to jest definicja znaczenie słowa hasło termin pojęcie krzyżówka czym jest synonimy przykłady użycia czyli co status Lalka słownik Polszczyzna.pl

Kocham cię! – czy to już mezalians?

Zapewne znany jest Wam frazes, że przeciwieństwa się przyciągają… Jednak różnic nie może być zbyt wiele, a przynajmniej nie mogą one dotyczyć pewnych obszarów. Dawniej ryzyko popełnienia mezaliansu było przestrogą dla przyszłych małżonków. Jeżeli narzeczona miała lepsze lub gorsze wykształcenie, nie była w oczach społeczeństwa dobrą kandydatką dla biednego mężczyzny, który miał problem z ukończeniem szkoły podstawowej.

Dziś o mezaliansie mówi się nie tylko w kontekście odmiennego statusu materialnego lub innego wykształcenia. Podobnie nazywa się także relację romantyczną zdrowego z chorym, celebryty z człowiekiem niezwiązanym z show-biznesem oraz księcia z osobą, która nie należy do środowiska królewskiego.

Jednak o ile kiedyś takowe relacje nie były powszechnie akceptowane, przez co często nie miały szansy na rozwój, o tyle teraz jest to wyłącznie temat plotek, a ewentualna negatywna ocena społeczeństwa nie ma większego znaczenia dla zakochanych.

Mezalians – co to jest? Definicja, czyli znaczenie słowa


Mezalians to małżeństwo z osobą nieodpowiednią z uwagi na inny status majątkowy lub odmienne pochodzenie. Obecnie coraz częściej używa się tego określenia także odnośnie do związku partnerskiego, który nie został jeszcze sformalizowany.


Przykład z życia:

Ona zupełnie się od niego różni, jest biedna i bez wykształcenia, nie powinna wiązać się z lekarzem – to mezalians!

Mezalians – wyrazy bliskoznaczne i synonimy słowa

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest mezalians, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • niestosowne małżeństwo,
  • skandal.

Etymologia słowa mezalians

Mezalians to rzeczownik rodzaju męskiego, który wywodzi się z języka francuskiego – mésalliance.

Popularne połączenia słowa mezalians

  • Popełnić mezalians,

Wyrazy pokrewne

  • Mezaliansowy.

Mezalians – częsty wątek wytworów kultury

Z uwagi na przyczyny i skutki mezaliansu zjawisko wzbudza wiele emocji. Potencjał niestosownej relacji dostrzegali autorzy różnych dzieł. Uczucie osób z zupełnie innych światów to wątek, który pojawił się m.in. w Skąpcu Moliera, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, Lalce Bolesława Prusa oraz Dumie i uprzedzeniu Jane Austen. Bardziej nowoczesny i nietypowy przykład mezaliansu można zaobserwować w sadze Zmierzch autorstwa Stephenie Meyer. Tam główni bohaterowie pochodzą z zupełnie różnych środowisk.

Przykłady użycia słowa mezalians w literaturze

Żeniąc się z panną Rudecką, nie popełniam skandalu, nie wprowadzam do rodziny osoby z gminu ani też podejrzanej. Mezaliansem nazwać możecie różnicę stanowiska obu rodzin, wyraźną, lecz nie jaskrawą, i różnicę majątkową.

Helena Mniszek, Trędowata

– Daj spokój! – obruszył się Beauchamp. – To małżeństwo nie dojdzie do skutku, król mógł Danglarsa zrobić baronem, może go zrobić parem, ale nigdy nie zrobi zeń szlachcica, a hrabia de Morcerf, żołnierz, arystokrata, ma tyle dumy, że nie zgodzi się dla dwóch nędznych milionów na mezalians. Wicehrabia de Morcerf może poślubić jedynie markizę.

Aleksander Dumas, Hrabia Monte Christo

Wszelako nie mogli się powstrzymać, żeby tu i ówdzie nie opowiadać, że córka ich popełniła mezalians, usprawiedliwiony tylko wielką miłością, której oni jako rodzice nie chcieli stać na zawadzie.

Maria Dąbrowska, Noce i dnie

Przykłady użycia słowa mezalians w prasie

Spodobali się sobie, ale mezalians to był straszny. Dziadek Rytych nie chciał nawet słyszeć o tym, żeby córka poszła za chłopa. Uległ, gdy się okazało, że chłop jest wykształconym, kulturalnym człowiekiem i szanowanym nauczycielem.

Tomasz Tosza, Mały Dratwa gra dla Marii Dąbrowskiej, „Gazeta Wyborcza”, 1997

Był mezalians. Ona była z bardzo bogatej mieszczańsko-hotelarsko-restauratorskiej rodziny, a wyszła za mąż za prostego kucharza. Co skończyło się oczywiście wydziedziczeniem.

Katarzyna Janiszewska, Wzbudzanie emocji, „Gazeta Krakowska”, 2007

Był początek 2007 r. Dorota zaczęła przychodzić na Zamkową. Jakoś nikt nie myślał, czy to mezalians – dziewczyna po studiach i chłopak z ośrodka dla bezdomnych. W zborze w Krakowie tak się na te sprawy nie patrzy – Ilonę i Jerzego ludzie szanują i wspierają, tak jak ich podopiecznych.

Joanna Cieśla, Przystanek Zamkowa, „Polityka”, 2009

Przykłady użycia słowa mezalians w internecie

Co więc robić – bezapelacyjnie wierzyć bliskim, że związek to mezalians i uciekać z niego? Absolutnie nie – najpierw najlepiej podjąć próby przekonania rodziny czy przyjaciół, że pewne różnice i owszem, istnieją, ale nie mają one większego wpływu na relację łączącą dwójkę ludzi.

Tomasz Nęcki, Mezalians: czym jest i czy warto się w niego angażować?, www.poradnikzdrowie.pl, 2019

Temat mezaliansu pojawia się po przedstawieniu wybranka lub wybranki rodzinie i znajomym. Najczęściej starsze osoby mają problem z zaakceptowaniem gorszego wykształcenia, niższych zarobków czy pochodzenia.

Paula Jakubasik, Mezalians – czym jest, rodzaje mezaliansu, czy warto się angażować?, www.portalabczdrowie.pl, 2021

Mezalians – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M. mezalians
D. mezaliansu
C. mezaliansowi
B. mezalians
N. mezaliansem
Ms. mezaliansie
W. mezaliansie!
liczba mnoga
M. mezaliansy
mezalianse
D. mezaliansów
C. mezaliansom
B. mezaliansy
mezalianse
N. mezaliansami
Ms. mezaliansach
W. mezaliansy
mezalianse

Napisane przez

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz filologii polskiej. Zakochana we Wrocławiu, literaturze i polszczyźnie. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego jako obcego i wychowawczyni świetlicy. W wolnych chwilach testuje miody, czyta książki i dzieli się swoją pasją do języka ojczystego.

X