fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nienawidzieć czy nienawidzić? Jak to zapisać? Poprawna forma

Nienawiść to bardzo negatywne uczucie. Nie ma osoby, która by go nie doświadczyła. To bardzo silne uczucie niechęci wobec kogoś lub czegoś, często połączone z pragnieniem, by obiekt nienawiści spotkało coś złego. W jaki sposób prawidłowo zapisać ten czasownik? Nienawidzieć czy nienawidzić? Odpowiedź poniżej.

Nienawidzieć czy nienawidzić? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma nienawidzić.

Nienawidzieć czy nienawidzić? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyna poprawna forma zapisu tego czasownika to nienawidzić.

Błędy, które użytkownicy języka polskiego popełniają zarówno w wymowie, jak i w pisowni, najczęściej są rezultatem mylnego skojarzenia z czasownikiem widzieć. Jednak, by ułatwić sobie zapamiętanie jak poprawnie należy odmieniać czasownik nienawidzić, można odmienić go przez osoby. Wówczas, w trzeciej osobie liczby pojedynczej pojawia się forma nienawidził/nienawidziła, zamiast zdecydowanie źle brzmiącego nienawidział/nienawidziała.

Żeby uniknąć pomyłek, trzeba też zwrócić uwagę na formę dokonaną czasownika nienawidzić, czyli znienawidzić. O ile forma podstawowa w zdaniu łączy się zawsze z dopełniaczem (np. nienawidzę horrorów, nienawidzę weekendów), o tyle formę dokonaną należy połączyć z biernikiem (np. znienawidziłam horrory, znienawidziłem weekendy).

Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku wymyślić czy wymyśleć. Tutaj poprawną formą jest oczywiście wymyślić.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Nienawidzieć czy nienawidzić? Przykłady zdań

  • Religia katolicka nakazuje wybaczać wrogom, zamiast ich nienawidzić.
  • Jak można nienawidzić gramatyki i ortografii? To przecież bardzo przydatna wiedza!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.