Mimochodem czy mimo chodem? Która forma jest poprawna?
Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Mimochodem czy mimo chodem? O tym możecie przeczytać poniżej.
Mimochodem czy mimo chodem? Jak to zapisać? Poprawna forma
Wyrażenie mimochodem zapisujemy łącznie. Mimochodem to jedno słowo, nie dwa osobne, więc zapis rozdzielny jest niepoprawny i nie należy go stosować.
Pisownia tego słowa jest uwarunkowana historycznie. W dawnej polszczyźnie bowiem , istniał wyraz mimochod. Mimochodem stanowiło jedną z jego odmian i oznaczało ‘przechodząc mimo; mijając coś’ i było synonimem wówczas popularniejszego w XVIII w., a dziś już całkowicie zapomnianego słowa mimojazdem ‘przejeżdżając mimo, mijając coś’. Z biegiem czasu to wyrażenie zaczęło funkcjonować w przenośnym znaczeniu, czyli: przy okazji, nie przywiązując do czegoś wagi, w którym używamy go również współcześnie.
Synonimy wyrazu mimochodem to: przelotnie, przelotem, nawiasowo, w przelocie, przy okazji, po drodze, przy sposobności, od niechcenia, na marginesie, en passant
Mimochodem czy mimo chodem? Przykłady zdań
- Wspomniała mimochodem, że warto by było się spotkać i porozmawiać.
- Przeszła obok mnie niby mimochodem, choć zrobiła to specjalnie.