fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Mimochodem czy mimo chodem? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Mimochodem czy mimo chodem? O tym możecie przeczytać poniżej.

Mimichodem czy mimo chodem? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma mimochodem.

Mimochodem czy mimo chodem? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wyrażenie mimochodem zapisujemy łącznie. Mimochodem to jedno słowo, nie dwa osobne, więc zapis rozdzielny jest niepoprawny i nie należy go stosować.

Pisownia tego słowa jest uwarunkowana historycznie. W dawnej polszczyźnie bowiem , istniał wyraz mimochod. Mimochodem stanowiło jedną z jego odmian i oznaczało ‘przechodząc mimo; mijając coś’ i było synonimem wówczas popularniejszego w XVIII w., a dziś już całkowicie zapomnianego słowa mimojazdem ‘przejeżdżając mimo, mijając coś’. Z biegiem czasu to wyrażenie zaczęło funkcjonować w przenośnym znaczeniu, czyli: przy okazji, nie przywiązując do czegoś wagi, w którym używamy go również współcześnie.

Synonimy wyrazu mimochodem to: przelotnie, przelotem, nawiasowo, w przelocie, przy okazji, po drodze, przy sposobności, od niechcenia, na marginesie, en passant

Mimochodem czy mimo chodem? Przykłady zdań

  • Wspomniała mimochodem, że warto by było się spotkać i porozmawiać.
  • Przeszła obok mnie niby mimochodem, choć zrobiła to specjalnie.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X