Mogła by czy mogłaby? Która forma jest poprawna?
Przypuszczenia często goszczą w naszych wypowiedziach. Mogła by czy mogłaby? Jak poprawnie to zapisać? Łącznie czy rozdzielnie? W niniejszym artykule znajdziecie odpowiedź w jaki sposób prawidłowo zapisać to słowo.
Mogła by czy mogłaby? Jak to zapisać? Poprawna forma
Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Mogłaby należy zapisywać razem. To jedyna poprawna forma zapisu. Nie ma od tego żadnych wyjątków. Pisownia rozdzielna jest zatem błędna. W słowie mogłaby występuje, przyrostek -by wyraża on przypuszczenie. Tego typu końcówki zawsze należy zapisywać łącznie z czasownikami, do których się odnoszą.
Wyraz mogłaby oznacza, że wskazany podmiot rodzaju żeńskiego posiada odpowiednie zdolności, umiejętności i wiedzę, aby zająć się jakąś sprawą lub podjąć się określonego zadania . Jest to też słowo, które odnosi się do możliwości lub chęci. Może określać także życzenie, wyrażone przez mówiącego, aby wskazana kobieta podjęła się danego zadania lub zajęła daną sprawą. Opisuje również nadzieje, które związane są z konkretnymi sytuacjami, ale nie dotyczy wówczas czyichś bezpośrednich działań, a jedynie ogólne wydarzenie.
Mogła by czy mogłaby? Przykłady zdań
- Zapytałem jej czy mogłaby się ze mną spotkać i porozmawiać.
- Państwa córka mogłaby się o wiele lepiej uczyć i zachowywać. Niestety jej koledzy mają na nią bardzo zły wpływ.