fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Bohaterzy czy bohaterowie? Która forma jest poprawna?

Bohaterzy czy bohaterowie? Która forma jest poprawna? – to zagadnienie dotyczące poprawnej odmiany rzeczownika bohater w liczbie mnogiej. Rozwiejemy Wasze wątpliwości w niniejszym artykule. Przeczytajcie koniecznie!

bohaterzy czy bohaterowie która forma jest poprawna właściwa błędna prawidłowa pytanie odpowiedź wyjaśnienie jaka poradnik poradnia językowa Polszczyzna.pl

Bohaterzy czy bohaterowie? Która forma jest poprawna?

Bohaterzy  czy bohaterowie – co wybrać?

Dobra wiadomość jest taka, że nie musicie wybierać, ponieważ oba warianty są poprawne. Formy bohaterzy i bohaterowie występują zarówno w mianowniku, jak i wołaczu liczby mnogiej i mogą być stosowane zamiennie. Poniżej przedstawiamy pełną odmianę przez przypadki rzeczownika bohater w liczbie mnogiej.

liczba mnoga
M. bohaterzy/bohaterowie
D. bohaterów
C. bohaterom
B. bohaterów
N. bohaterami
Ms. bohaterach
W. bohaterzy/bohaterowie

Co ciekawe, mimo że słowniki podają dwie formy, które są poprawne pod względem gramatycznym, to obserwacja współczesnego języka podpowiada nam, że chętniej wybierana forma brzmi: bohaterzy. Nic dziwnego, gdyż w języku polskim wiele rzeczowników, na przykład zawodów medycznych, również przyjmuje końcówkę -y: kardiolodzy, laryngolodzy itd. Końcówka -owie wychodzi zaś z użycia.

Bohaterzy czy bohaterowie? Znamy już odpowiedź!

Przyjrzyjmy się zatem kilku przykładom zdań.

  • Uratowali dzieci z płonącego budynku, to prawdziwi bohaterzy.
  • Bohaterzy powstania warszawskiego zacięcie walczyli o wolną Polskę z okupantem.
  • Główni bohaterowie dramatu Williama Szekspira Romeo i Julia umierają tragicznie.
  • Superman, Spider-Man czy Batman to superbohaterowie wszech czasów, znani przede wszystkim z komiksów.

Pamiętajcie, że w przykładowych zdaniach omawiane formy: bohaterowie i bohaterzy mogą być stosowane zamiennie. W końcu obie są poprawne!

Bohaterowie i bohaterzy w literaturze i prasie:

Do „Wawra” więc ściągnęły duże gromady młodzieży harcerskiej, pragnącej w sposób zorganizowany brać udział w walce z okupantem; tu właśnie spotkali się z „Kamykiem” Tadeusz Zawadzki, Jan Bytnar, Aleksy Dawidowski – późniejsi bohaterowie Kamieni na szaniec. Znakomity pedagog, rozmiłowany w idei harcerskiej, szybko zżył się z warszawskim środowiskiem szaroszeregowym i stał się w nim postacią popularną.

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec

Dwóch Polaków w tych walkach zginęło. Ginęli jak bohaterowie. Pierwszy, porucznik Cebrzyński, w chwili gdy na czele swego klucza nacierał na bombowce, ściągnął na siebie krzyżowy ogień niemieckich strzelców i ugodzony w głowę, poległ na miejscu. Drugi, sierżant Stefan Wojtowicz, kilka minut później zaatakowany przez dziewięć Messerschmittów, bronił się jak żbik.

Arkady Fiedler, Dywizjon 303

Sklep Nadwyraz.com

Zaś bohaterzy wieczoru – czescy piłkarze – świętowali w nocy w swoim hotelu w Preston. Dziennikarzy nie wpuszczono; dowiedzieli się tylko tyle, że już wcześniej rezerwacja hotelowa została przedłużona do poniedziałku 24 czerwca. Poranne czeskie gazety piszą o meczu oczywiście na pierwszych stronach.

Tomasz Maćkowiak, MISTRZOSTWA EUROPY. Euforia w Czechach, „Gazeta Wyborcza” 21.06.1996

Wyprawy na gwiazdy oraz wojny w galaktykach, ten Kosmos, który powinien nie mieć końca, wygląda na ekranie na coraz bardziej ograniczony, ciągle taki sam i wstyd powiedzieć, monotonny. Zaś bohaterzy thrillera przekroczyli granice prawdopodobieństwa i przewyższyli nawet postaci kreskówek animowanych, których żadna katastrofa nie potrafi rozgnieść, i widzowie z obojętnością oczekują, że ich faworyt wyjdzie z wybuchu wulkanu czy eksplozji atomowej z miną zadowoloną, do której się przyzwyczaili.

Zygmunt Kałużyński, Misja zbyt dobrze wykonana, „Polityka” 26.08.2000

?

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X