fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nawzajem czy na wzajem? Która forma jest poprawna?

Tytułowy zwrot to jedna z najczęstszych odpowiedzi na życzenia świąteczne. Nie tylko na te składane osobiście, ale również na te wyrażone w formie pisemnej. Jeżeli już koniecznie musimy odpowiedzieć w taki sposób róbmy to chociaż poprawnie językowo. Jak zatem wygląda prawidłowy wariant? Nawzajem czy na wzajem? Odpowiedź poniżej.

Nawzajem czy na wzajem? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma nawzajem.

Nawzajem czy na wzajem? Jak to zapisać? Poprawna forma

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Nawzajem czy na wzajem?

Nawzajem zapisujemy łącznie. W zdaniach, nawzajem pełni funkcję przysłówka. Jest to zrost, czyli taka konstrukcja, która kiedyś składała się z kilku członów zapisywanych osobno. Wówczas tę konstrukcję nazywano połączeniem przyimkowym.

Wraz z rozwojem języka części składowe tegoż połączenia przyimkowego z czasem zrosły się w jedno słowo. We współczesnej polszczyźnie obowiązuje reguła, zgodnie z którą przy pisowni zrostów, stosujemy pisownię łączną. Tak jest także w przypadku wyrażenia nawzajem.

Jako że pisownia wyrażenia nawzajem jest uwarunkowana historycznie, poprawnej formy trzeba się nauczyć.

Nawzajem używamy nie tylko jako odpowiedzi na życzenia. Stosuje się to słowo również, gdy jest mowa o wykonywaniu czynności przez podmiot zbiorowy, kiedy to każdy robi dokładnie to samo.

Nawzajem czy na wzajem? Przykłady zdań

  • Ja i moja siostra często pomagamy sobie nawzajem.
  • – Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, życzę Ci miłości i spełnienia marzeń, bo to daje szczęście w życiu.
    – Dzięki, nawzajem.
  • Aby się porozumieć trzeba się nawzajem słuchać.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X