Nestor – kto to jest? Definicja, synonimy, słownik
Kto to jest nestor i co ma wspólnego z przyrodą i mitologią? W naszym artykule odkrywamy przed Wami znaczenie tego słowa, podajemy wyrazy bliskoznaczne i synonimy nestora, a także przytaczamy cytaty z literatury i przykłady fragmentów z prasy, w których to nietypowe słowo występuje. Sprawdźcie koniecznie, kto to jest, a może co to jest nestor.
Nestor – kto to jest? Co to znaczy? Definicja słowa
W ścisłym znaczeniu tego słowa nestor to najstarsza wiekiem osoba w rodzinie, np.
Nasza prababcia – nestorka rodu – obchodziła dzisiaj swoje setne urodziny.
Określenia nestor możemy również użyć w stosunku do postaci zasłużonej dla społeczeństwa, która ze względu na swój leciwy wiek i doświadczenie zyskała uznanie jakiejś społeczności, organizacji czy grupy społecznej. W języku polskim funkcjonuje także określenie wiek nestorowy, które oznacza podeszły i sędziwy wiek.
Nestor – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy nestor, kto to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- Senior,
- patriarcha,
- czołowy przedstawiciel.
Nestor – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
- Nestor rodu/ rodziny,
- wiek nestorowy.
Etymologia wyrazu nestor
Etymologia tego słowa związana jest z mitologią, bowiem Nestor to imię mitycznego króla Pylos, leciwego i najbardziej zasłużonego greckiego wodza spod Troi.
Czy wiesz że…? Drugie znaczenie wyrazu nestor
Nestor to także nazwa gatunku ptaka, a mianowicie Nestor notabilis. Ptak tak wyróżnia się swoim zielonobrunatnym upierzeniem i zakrzywionym dziobem.
Przykłady użycia wyrazu nestor
Przykłady użycia wyrazu nestor w literaturze
– [...] Gromadzimy tutaj prace naszych luminarzy nauki, polskich odkrywców, naukowców, inżynierów. – Wzdłuż pożółkłych ścian ciągnęły się regały z książkami, płytami, dyskami pamięci. Ponad nimi wisiały portrety oprawione w ramki z autentycznego drewna i szkła. – Tam w górze nasi patroni, zapomniani prekursorzy – Wirnik wskazywał poszczególne portrety. – Nasz nestor, ojciec chrzestny epoki szybkości, Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej i założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. [...]
Rafał Nowakowski, Rdza
– Kochany Athosie – rzekł Aramis – mówisz, jak Nestor, który był, jak wiadomo, największym mędrcem Grecji.
Alexandre Dumas, Trzej muszkieterowie
Przykłady użycia wyrazu nestor w prasie
Dzisiaj śladów po Potockich można już szukać tylko na miejscowym cmentarzu. Na jego końcu znajduje się unikalna kwatera rodowa Potockich. Za murem z żelazną, niedostępną bramą, widać rząd sześciu mogił zakrytych jednakowymi, betonowymi płytami. W środkowej spoczywa hr. Władysław Potocki (1862-1924) – nestor parzymieskiej gałęzi tego rodu.
Andrzej Siwiński: Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska” 24.07.2008
Triumfalny powrót Polski pod koniec czerwca na międzynarodowe rynki kapitałowe i sukces emisji euroobligacji otworzyły polskim firmom okno na świat. Teraz również one będą mogły emitować własne euroobligacje. Pierwszy z tej możliwości zamierza skorzystać nestor polskiej bankowości – Bank Handlowy. Przedstawiciele jubilata obchodzącego w tym roku 125-lecie istnienia przyznają, że zagraniczną pożyczkę planują głównie po to, by zaistnieć na międzynarodowych rynkach.
Obligacje, „Gazeta Wyborcza” 23.09.1995