fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie dotyczy czy niedotyczy? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Pisownia nie z czasownikami nastręcza trudności. Nie dotyczy czy niedotyczy? Jak poprawnie zapisać to wyrażenie, które mówi o tym, że coś nie przynależy do jakiejś osoby lub przedmiotu? Łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź i wyjaśnienia znajdziecie poniżej.

Nie dotyczy czy niedotyczy? Jak to zapisać?

Poprawna jest tylko forma:  nie dotyczy.

Nie dotyczy czy niedotyczy? Poprawna forma

Wyrażenie nie dotyczy zawsze zapisujemy oddzielnie. To jedyna poprawna forma zapisu, tym samym pisownia łączna jest błędna. Jest to wyrażenie przeczące, w którym odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej czasownik dotyczyć występuje w zestawieniu razem z partykułą nie. Rozłączną pisownię wyrażenia nie dotyczy pomoże zapamiętać zasada języka polskiego, zgodnie z którą partykuła nie w połączeniu z czasownikami zawsze jest zapisywana oddzielnie.

Wyjątek od tej reguły stanowią czasowniki utworzone od rzeczownika danego wyrazu, np. niepokoję, nienawidzę lub niecierpliwię. Te zapisujemy łącznie.

Nie dotyczy czy niedotyczy? Przykłady zdań

  • Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach nie dotyczy osób powyżej 18 roku życia.
  • Podobno ten wymóg nie dotyczy uczniów.
  • Zakaz parkowania nie dotyczy rodziców oraz pracowników szkoły.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X