fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie dotyczy czy niedotyczy? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Pisownia nie z czasownikami nastręcza trudności. Nie dotyczy czy niedotyczy? Jak poprawnie zapisać to wyrażenie, które mówi o tym, że coś nie przynależy do jakiejś osoby lub przedmiotu? Łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź i wyjaśnienia znajdziecie poniżej.

Nie dotyczy czy niedotyczy? Jak to zapisać?

Poprawna jest tylko forma:  nie dotyczy.

Nie dotyczy czy niedotyczy? Poprawna forma

Wyrażenie nie dotyczy zawsze zapisujemy oddzielnie. To jedyna poprawna forma zapisu, tym samym pisownia łączna jest błędna. Jest to wyrażenie przeczące, w którym odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej czasownik dotyczyć występuje w zestawieniu razem z partykułą nie. Rozłączną pisownię wyrażenia nie dotyczy pomoże zapamiętać zasada języka polskiego, zgodnie z którą partykuła nie w połączeniu z czasownikami zawsze jest zapisywana oddzielnie.

Wyjątek od tej reguły stanowią czasowniki utworzone od rzeczownika danego wyrazu, np. niepokoję, nienawidzę lub niecierpliwię. Te zapisujemy łącznie.

Sklep Nadwyraz.com

Nie dotyczy czy niedotyczy? Przykłady zdań

  • Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach nie dotyczy osób powyżej 18 roku życia.
  • Podobno ten wymóg nie dotyczy uczniów.
  • Zakaz parkowania nie dotyczy rodziców oraz pracowników szkoły.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X