Nie lada czy nielada? Jak to zapisać? Poprawna forma
Błędna pisownia nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Nie lada czy nielada? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.
Nie lada czy nielada? Jak to zapisać? Poprawna forma
Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nie lada czy nielada?
Wyrażenie nie lada zawsze zapisujemy rozdzielnie.
Samo słowo lada jest partykułą, którą określa się coś, co ma wydarzyć się w niedalekiej przyszłości – jak ma to miejsce w zwrotach lada chwila lub lada moment. Stosuje się ją także, chcąc czemuś zaprzeczyć, np. w wyrażeniu nie lada gratka, gdzie wskazuje na fakt, że coś jest nie byle jakie, wyróżniające się. Znane są również wyrażenia nie lada wyzwanie i nie lada wyczyn, którymi wyrażamy, że coś było dla nas lub kogoś bardzo trudne do wykonania.
W języku polskim mamy regułę ortograficzną, która mówi, że partykułę nie, która jest wykładnikiem zaprzeczenia, zapisujemy osobno przed przysłówkami, które nie pochodzą od przymiotników.Wyraz lada w tym przypadku traktujemy jako taki przysłówek. Dlatego poprawną formą jest pisownia rozdzielna, a więc nie lada.
Nie lada czy nielada? Przykłady zdań
- Wygranie tego meczu to nie lada wyczyn.
- Zdobycie autografu tej aktorki to nie lada gratka dla jej fanów.
- Napisanie tej książki było dla mnie nie lada wyzwaniem.
- Nauczenie się kilku języków obcych, to nie lada sztuka.