fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie zadowolenie czy niezadowolenie? Która forma jest poprawna?

Błędna pisownia nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Nie zadowolenie czy niezadowolenie? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.

Nie zadowolenie czy niezadowolenie? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma niezadowolenie.

Nie zadowolenie czy niezadowolenie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nie zadowolenie czy niezadowolenie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Niezadowolenie poprawnie piszemy łącznie.

Wyraz niezadowolenie jest rzeczownikiem w formie przymiotnika. Według zasad języka polskiego, partykułę nie z rzeczownikami oraz przymiotnikami zapisujemy łącznie. Tę regułę stosujemy także w przypadku zapisu wyrazu niezadowolenie.

Niezadowoleniem określa się stan drugiej osoby, w którym z różnych powodów nie odczuwa ona radości. Niezadowoleniu towarzyszą negatywne emocje i odczucia względem osoby, sytuacji, wydarzenia lub przedmiotu. Uczucie niezadowolenia jest rezultatem tego, że coś dzieje się niezgodnie z naszym lub czyimś życzeniem, planem, zamiarem, marzeniem.

Synonimy niezadowolenia to: rozczarowanie, rozżalenie, zgorzkniałość, frustracja, niechęć, niedosyt, zawód, niespełnienie, rozgoryczenie.

Nie zadowolenie czy niezadowolenie? Przykłady zdań

  • Moja siostra gdy dostanie złą ocenę zawsze reaguje niezadowoleniem.
  • Przez to, że ta dziewczyna nie zwraca na mnie uwagi odczuwam niezadowolenie, a nawet przykrość.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X