Niekoniecznie czy nie koniecznie? Jak to zapisać? Poprawna forma
Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego przysłówka? Niekoniecznie czy nie koniecznie? Odpowiedź poniżej.
Niekoniecznie czy nie koniecznie? Jak to zapisać? Poprawna forma
Poprawną formą tytułowego przysłówka jest wariant z pisownią łączną, a więc niekoniecznie.
Przysłówek niekoniecznie składa się z partykuły nie oraz przysłówka koniecznie. W takim przypadku przy zapisie tego słowa stosujemy zasadę językową, w myśl której, partykułę nie z przysłówkami odprzymiotnikowymi, a do takich zalicza się koniecznie, zawsze zapisujemy łącznie.
Niekoniecznie to innymi słowy bez koniecznej potrzeby, lub też opcjonalnie. Osoba mówiąca informuje w ten sposób, że nie musi być tak, jak jest o czymś mowa.
Przysłówka niekoniecznie można także użyć w znaczeniu niezupełnie, nie całkiem. Wyrażamy w ten sposób, że to, o czym mówimy, posiada jakąś cechę w tak znikomym stopniu, że trudno nam powiedzieć, czy rzeczywiście ją ma.
Niekoniecznie czy nie koniecznie? Przykład z literatury
Nieznajomość języka niekoniecznie utrudnia podróżowanie. Czasami ułatwia, bo obie strony otwierają się wtedy bardziej; bardziej chcą nawiązać kontakt. Językowa nieudolność jest jak wspólna niedola - zbliża ludzi. Nie znając języka, jesteśmy uważni w słowach, wyczuleni na gesty, miny. Kiedy rozumiesz co mówią, nie musisz się już tak mocno starać zrozumieć, co myślą.
Wojciech Cejrowski, Podróżnik WC. Wydanie II poprawione