Nieładnie czy nie ładnie? Która forma jest poprawna?
Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego rzeczownika? Nieładnie czy nie ładnie? Odpowiedź poniżej.
Nieładnie czy nie ładnie? Jak to zapisać? Poprawna forma
Poprawną formą tytułowego przysłówka jest wariant z pisownią łączną, a więc nieładnie.
Przysłówek nieładnie jest złożony z partykuły nie oraz przysłówka ładnie. W takim wypadku przy zapisie tego słowa stosujemy zasadę językową, zgodnie z którą, partykułę nie z przysłówkami odprzymiotnikowymi, a do takich należy ładnie, zawsze piszemy łącznie.
Od tej zasady, jak to w języku polskim bywa, mamy jednak wyjątek. W sytuacji gdy chcemy zaakcentować w zdaniu alternatywę dla przysłówka nieładnie i wyraźnie podkreślić różnicę, która zachodzi pomiędzy nimi, wówczas zapis rozdzielny będzie prawidłowy, na przykład: Nie ładnie, ale przepięknie narysowałaś!
Znaczenie przysłówka nieładnie
Przysłówek nieładnie w swoim pierwszym znaczeniu to inaczej brzydko, niepięknie, niegustownie, nieapetycznie, nieestetycznie, nieciekawie, szpetnie, szkaradnie, paskudnie, odpychająco, nieszykownie.
Przysłówek nieładnie w swoim drugim znaczeniu to inaczej źle, niedobrze, nieszlachetnie, niewłaściwie, niecnie, nagannie, karygodnie, nieuczciwie, podle, gorsząco, nieprzystojnie.
Nieładnie czy nie ładnie? Przykłady zdań
- Powiedziała mi, że wyglądam nieładnie. Zrobiło mi się przez to przykro.
- Twoja wychowawczyni powiedziała, że zachowujesz się nieładnie, zwłaszcza w stosunku do nauczycieli.