Niemiła czy nie miła? Która forma jest poprawna?
Pisownia partykuły nie z różnymi częściami mowy takimi jak czasownik, przymiotnik czy przysłówek, nastręcza wielu trudności niektórym użytkownikom języka polskiego. Tytułowe słowo określa ogólną cechę, jaką jest brak uprzejmości, niesympatyczne zachowanie danej osoby. Może również odnosić się do sytuacji, które odbierane są jako nieprzyjemne. Jak zapisać je poprawnie? Łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź i wyjaśnienia na temat poprawnego zapisu znajdziecie w treści poniższego tekstu.
Niemiła czy nie miła? Poprawna forma
Poprawną formę stanowi wyłącznie pisownia łączna, to znaczy niemiła. To jedno słowo. Niemiła jest połączeniem partykuły nie z przymiotnikiem miła. Zgodnie z zasadą obowiązującą w języku polskim, takie konstrukcje, w których przymiotnik występuje w stopniu równym, zawsze będzie on zapisywany łącznie z partykułą.
Niemiła jest przymiotnikiem, który oznacza coś lub kogoś wywołującego nieprzyjemne uczucia, mające przykry sposób bycia.
Przymiotnik niemiła możemy zastąpić następującymi synonimami: niesympatyczna, antypatyczna, nieprzyjemna, nieuprzejma, nieprzychylna, nieżyczliwa, niedobra, zła, przykra, odpychająca.
Nie miła możemy zapisać rozdzielnie, ale tylko w jednym wypadku. Takie sformułowanie piszemy oddzielnie wyłącznie wtedy, gdy partykuła nie stanowi zaprzeczenie przymiotnika, a nie gdy jest jego częścią,na przykład: Ta sytuacja była nie miła, lecz bardzo przykra.
Niemiła czy nie miła? Przykłady zdań
- Niemiła atmosfera spowodowała, że nie chciała dłużej tam być.
- Nie znasz mnie, więc nie rozumiem dlaczego jesteś dla mnie taka niemiła.
- Niemiłą rozmową sprawiła mi przykrość.
- Dzisiaj w supermarkecie nie było tej niemiłej ekspedientki. Była ta bardzo sympatyczna.