fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Półświatek czy pół światek? Jak to zapisać? Poprawna forma

Tytułowe słowo jest bardzo negatywnym określeniem pewnej grupy ludzi. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego, tym wyrazem nazywa się środowisko ludzi z marginesu społecznego. Stosuje się je także w odniesieniu do grup przestępczych. Jak prawidłowo je zapisać? Półświatek czy pół światek? Odpowiedź poniżej.

Półświatek czy pół światek? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma półświatek.

Półświatek czy pół światek? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą jest pisownia łączna, czyli półświatek. Choć wyraz półświatek składa się jakby z dwóch słów pół i światek, gdzie każde z nich może funkcjonować osobno, to jednak półświatek jest jednym słowem.

Poprawnej pisowni trzeba się zatem nauczyć i ją zapamiętać.

Półświatkiem określa się ludzi i powiązania między nimi, które dotyczą ich działalności na granicy prawa lub wręcz poza prawem. Procedery uprawiane przez ludzi należących do półświatka dotyczą zwłaszcza prostytucji, rozprowadzania narkotyków, ale też drobnej przestępczości.

Synonimy, którymi możemy zastąpić słowo półświatek to: margines (społeczny), element, wykolejeńcy, subkultura, kontrkultura, podkultura, szambo, recydywa, doły społeczne, świat przestępczy.

Półświatek czy pół światek? Przykłady zdań

  • Policja od dłuższego czasu przygląda się temu półświatkowi.
  • Sześciu aresztowanych działało w półświatku powiązanym z mafią.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X