fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nimfomanka – kim jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Kim jest nimfomanka? Czy ma coś wspólnego z grecką boginią wód? Kogo zdarza nam się nazywać w ten sposób? Czy wówczas jest to obelga czy komplement? Może nimfomance należałoby współczuć lub zazdrościć? Oceńcie sami!

nimfomanka kto to jest znaczenie definicja odmiana nimfomanki synonim Polszczyzna.pl

Ty nimfomanko! – eufemizm czy diagnoza?

Zanim przytoczymy dokładną definicję słowa nimfomanka, zastanówmy się, kiedy używamy tego rzeczownika najczęściej. Powszechnie nimfomanka kojarzy się pejoratywnie, a samo słowo bywa degradującą oceną społeczną. Nierzadko towarzyszy mu wiele innych inwektyw. Mało kto postrzega nimfomanię jako problem natury medycznej. Zdarza się też, że zjawisko to inspiruje różnych twórców kultury. Powstają filmy i książki na ten temat. Kim naprawdę jest nimfomanka? Dowiecie się już za chwilę!

Kim jest nimfomanka? Definicja słowa

1 Kobieta, która jest chorobliwie pobudzona seksualnie. Odczuwa potrzebę częstych zbliżeń fizycznych, co skutkuje nadmierną aktywnością płciową.

Nimfomanka – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kim jest nimfomanka, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • erotomanka,
  • maniaczka seksualna

Wyrazy pokrewne

  • Nimfomania,
  • nimfomański,
  • nimfa,
  • nimfetka (bardzo młoda dziewczyna, która za wcześnie jest pobudzona seksualnie; za nimfetkę uchodzi tytułowa bohaterka powieści Vladimira Nabokova,
  • Lolita)

Sklep Nadwyraz.com

Etymologia słowa nimfomanka

Nimfomanka – rzeczownik rodzaju żeńskiego, wywodzi się ze słowa nimfomania.
Nimfomania nimfo, z języka greckiego nýmph? nimfa + mania (w rozumieniu obsesji).
Nimfa (nýmph?) – grecka boginka gór, wód i lasów, przybierająca postać bardzo młodej, pięknej kobiety.

Jaki jest męski odpowiednik nimfomanki?

Nadpobudliwość seksualna występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak ktoś taki jak nimfoman (sic) nie istnieje. Warto zauważyć, że nimfomania określa wyłącznie nadpobudliwość seksualną kobiet. W przypadku mężczyzn mówimy o satyryzmie (łac. satyriasis). Z kolei słowo satyryk ma już inne powszechne znaczenie, dlatego mężczyzna, który zmaga się z nadpobudliwością seksualną, często jest nazywany erotomanem. Czy gdyby powstał neologizm nimfoman, kojarzyłby się Wam z fanem nimfomanek czy właśnie z erotomanem?

Przykłady użycia słowa nimfomanka w literaturze

Przypomniała się jej rodzinna tragedia: cudownie piękna matka, ze starego chasydzkiego domu (Hela była do niej podobna z domieszką belzebubicznej gęstości charakteru ojca), dzika, nieświadoma swojej choroby nimfomanka i potworna miłość starego Bertza, granicząca z obłędem.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Pożegnanie jesieni

Moja nimfomanka zmierzała w naszą stronę, posuwając się ruchem dryfującego żaglowca. Była tak sympatycznie upita, że mógłbym dokładnie wymienić, co piła, aby osiągnąć tak przyjemny nastrój.

Janusz Głowacki, Rose i inne opowieści

– Rozwódka też jest problemem. I panna z dzieckiem. Albo starsza o parę lat. Puszczalska. Żydówka. Prawosławna. Ateistka. Dewotka. Ambitna karierowiczka. Nimfomanka. Głupawa blondynka. I co z tego? Człowiek się zakochuje i...

Artur Baniewicz, Afrykanka

Przykłady użycia słowa nimfomanka w prasie

Isabelle Huppert jest z kolei zakonnicą, która wyszła z klauzury, bo – jak twierdzi – Bóg jej powiedział, że ma kochać mężczyzn. Rzekoma nimfomanka próbuje zarabiać pisaniem kawałków porno, ale w jej wykonaniu stają się one najczystszą poezją o umoralniającym przesłaniu.

Tadeusz Sobolewski, Dzień Kieślowskiego, „Gazeta Wyborcza”, 1994

A one już uciekają – wciąż w biegu, wciąż w pędzie, z jednych ramion rzucając się w inne. Nigdy nie zaspokojone, obdarzane niewybrednymi epitetami, nie zrozumiane przez bliskich i odrobinę lekceważone przez lekarzy – nimfomanki żyją w zaklętym kręgu niemożliwego do zaspokojenia pożądania.

W zaklętym kręgu wiecznego pożądania, „Cosmopolitan” nr 6, 2000

Przykłady użycia słowa nimfomanka w internecie

Nimfomanka bez przerwy czyha na okazję, by zaspokoić swój nieujarzmiony popęd seksualny. Jest w stanie postawić na szali pracę, rodzinę, przyjaciół, związek z partnerem, byle osiągnąć swój cel – odbyć akt płciowy.

Olga Tomaszewska, www.medme.pl, 2020

Przykłady użycia słowa nimfomanka w tekstach piosenek

Nimfomanka jej usta i dziaby.
Ej, mam ciary pod jej paznokciami.
Patrz, jak kusi podnieca i wabi.

Eseles, Nimfomanka, 2020

Lubię Twoje to
I lubię też tamto
Kiedy tamto wstaje
Ja się staję
Nimfomańką [pisownia oryginalna, poprawnie: nimfomanka]

Maria Peszek, Rozpuda, album: Maria awaria, 2008

?

Napisane przez

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz filologii polskiej. Zakochana we Wrocławiu, literaturze i polszczyźnie. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego jako obcego i wychowawczyni świetlicy. W wolnych chwilach testuje miody, czyta książki i dzieli się swoją pasją do języka ojczystego.

X