fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Obsuwa czy obsówa? Jak poprawnie to zapisać?

Ortograficzne problemy zdają się nie mieć końca. Wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu pojawiają się na każdym kroku. Nie inaczej jest z wyrazem, który widnieje w tytule tego tekstu poradnikowego. Która forma jest poprawna w tym przypadku? Obsuwa czy obsówa? Odpowiedź  znajdziecie poniżej.

Obsuwa czy obsówa? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma obsuwa.

Obsuwa czy obsówa? Poprawna forma

Aby odpowiedzieć na pytanie, która forma jest prawidłowa wystarczy uważnie przyjrzeć się budowie tego wyrazu. Czy czegoś Wam on nie przypomina? Rzeczownik wygląda identycznie jak powszechnie znane ortograficzne wyjątki, czyli skuwka i zasuwka.

Obsuwa zapisujemy zatem przez u. Trzeba także nadmienić, że jest to u niewymienne, które analogicznie jak w wyrazach skuwka i zasuwka nie należy do przyrostka, lecz do rdzenia. Poprawną pisownię trzeba więc zapamiętać.

Obsuwa to mówiąc inaczej jakieś niepowodzenie lub kompromitacja. Potocznie gdy mówimy o obsuwie, mamy na myśli duże opóźnienie. W tych dwóch znaczeniach jest to rzeczownik rodzaju żeńskiego (ta obsuwa). Obsuwa to również przesunięcie się czegoś w dół, stoczenie się, ześliźnięcie. W tym znaczeniu jest to czasownik (na przykład: coś się obsuwa).

Obsuwa czy obsówa? Już wiadomo!

Współcześnie bezczelnym także nazywamy kogoś, kto cechuje się zbytnią pewnością siebie, do tego stopnia, że gdy robi cokolwiek, nie liczy się z nikim i niczym. Komuś bezczelnemu nie przeszkadza to, że swoim postępowaniem sprawia innym przykrość albo uprzykrza życie. Dla kogoś bezczelnego ważne jest tylko to, czego on chce. Jest to zatem osoba nie tylko arogancka lecz także samolubna.

Obsuwa czy obsówa? Przykłady zdań

  • Koncert tego rapera to zupełna obsuwa!
  • Wydano ostrzeżenie, że w górach śnieg się obsuwa i może dojść do lawiny, więc dla zachowania bezpieczeństwa zakazano turystom wychodzić na szlaki.
  • Lekarz zaczął przyjmować swoich pacjentów godzinę później, więc nastąpiła duża obsuwa czasowa.

Sklep Nadwyraz.com

Obsuwa czy obsówa? Przykłady z prasy

Jakoś w lutym tego roku przyszło nam – krakowianom – oddać organizację międzypaństwowego meczu w ramach eliminacji do MS Polska – Azerbejdżan. Kielce przejęły obowiązek z pocałowaniem ręki, przy okazji prosząc PZPN o dalsze zlecenia. W Krakowie zrobił się tęgi kociokwik, na gwałt szukano odpowiedzialnych za obsuwę . Minęło pół roku od tamtego potknięcia, a sprawa uzdatnienia stadionu Wisły do zawodów pod auspicjami Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) pozostaje ciągle otwarta.

Ryszard Niemiec, Pół roku mitręgi, „Gazeta Krakowska”

Dostanie się do stolicy stanu Oaxaca było fraszką w porównaniu z tym, co nastąpiło potem - czekała mnie ośmiogodzinna podróż po górskich wybojach.

Autobus, pełen młodzieży wracającej ze szkoły i właścicieli sklepów wiejskich wiozących zaopatrzenie, zapakowany po dach workami, deskami i naręczami kwiatów, przeraźliwie zatrąbił i ruszył. Kamienisto-gliniasta, niebezpieczna (przy dużych opadach deszczu stoki górskie grożą obsuwami) droga prowadzi serpentyną po górach. Ze względu na dużą liczbę pasażerów jechaliśmy dłużej niż zwykle. Około ósmej wieczorem autobus trąbieniem obwieścił przyjazd do wsi.

Semana Santa, „Gazeta Wyborcza”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.