Ołtarz, ołtasz czy ołtaż? Która forma jest poprawna?
Słowo z terminologii religijnej W Starym Testamencie był miejscem, na którym składano ofiary Bogu. W chrześcijaństwie oznacza stół ofiarny przeznaczony do odprawiania mszy świętej. W poniższym tekście poradnikowym znajdziecie wyjaśnienia w jaki sposób prawidłowo zapisać ten wyraz.
Ołtarz, ołtasz czy ołtaż? Jak to zapisać? Poprawna forma
Ołtarz, ołtasz czy ołtaż? Jedno słowo, a do wyboru trzy możliwości zapisu. Jednak poprawna jest tylko jedna z nich. Która?
Prawidłowy zapis stanowi wyłącznie forma ołtarz, a więc pisownia przez rz.
Z pomocą przychodzi tutaj etymologia ołtarza. Wyraz ten pochodzi od czeskiego oltář. W języku czeskim wymawia się ją podobnie do polskiego rz, dlatego na końcu słowa ołtarz zapisujemy rz, a nie ż.
W przypadku zapisu wyrazu ołtarz stosujemy regułę, zgodnie z którą słowa zakończone na -erz, -arz, zawsze zapisujemy przez rz.
Niepoprawne formy pisowni są w większości spowodowane sugerowaniem się wymową tego słowa. Zwłaszcza jeśli chodzi o wariant ołtasz. Z kolei druga błędna forma pisowni, czyli ołtaż, wynika z dość często popełnianego błędu ortograficznego, polegającego na myleniu rz z ż, która ma miejsce w słowach, które są zapisywane z użyciem tych głosek.
Ołtarz, ołtasz czy ołtaż? Przykłady zdań
- Podczas adoracji na ołtarzu stoi monstrancja z Najświętszym Sakramentem.
- Ołtarz wraz z tabernakulum stanowią najważniejsze miejsce w kościele.
- Ołtarz jest ozdobiony symbolami chleba i wina.
- Przed ołtarzem ustawione są kwiaty.
- Obrzęd okadzenia ołtarza odbywa się podczas uroczystych mszy świętych.
- Kapłani oddają cześć ołtarzowi poprzez pocałunek.