fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Parestezja – co to jest? Definicja słowa

Pojęcie parestezji znane jest lekarzom, ponieważ dotyczy terminologii medycznej. Co się nim określa? Jakie są objawy i przyczyny parestezji? O tym wszystkim możecie przeczytać w niniejszym artykule.

Parestezja - co to jest? Definicja i pochodzenie wyrazu. Polszczyzna.pl

Parestezja – co to jest? Definicja słowa

Parestezją nazywa się inaczej czucie opaczne. Jest to zaburzenie w odbieraniu wrażeń dotykowych. Schorzenie pojawia się nagle i szybko znika, obejmuje ręce lub nogi.


Parestezja – objawy

Objawami parestezji są: nieprzyjemne wrażenie mrowienia, drętwienia, uczucie silnego zimna lub gorąca albo tzw. przebiegnięcia prądu.

Parestezja – przyczyny

Parestezje występuje zwykle w przypadku uszkodzeń nerwów obwodowych, ale mogą być także objawem uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Przyczynami parestezji są zazwyczaj niedotlenienie mózgu, wylew, stwardnienie rozsiane, zaburzenia psychiczne, a zwłaszcza nerwice lękowe.

Parestezja – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii

Parestezja to słowo, które pochodzi z języka greckiego. Wywodzi się od παραίσθησις [paresthesia]. Jest połączeniem słów παρά [para] – czyli 'niby' – oraz αἴσθησις [aisthesia], co oznacza 'czucie'. Z greki przeszło do łaciny pod postacią paraesthesiae.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrazu parestezja

Sukcesywne wizualizacje przedstawiają np. stadia cofającej się egzemy na skórze rąk, objawy zmniejszają swą powierzchnię, ich specyficzna barwa przemienia się w naturalny wygląd zdrowej skóry. Ustępuje ból czy parestezje, a ich miejsce zajmują naturalne wrażenia.

Jan Młodkowski, Wizualizacja w praktyce psychologicznej

Migrena to ból głowy, na ogół jednostronny, połączony z innymi objawami: zawrotami głowy, bólami brzucha, nudnościami, wymiotami. Czasem towarzyszy jej światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, zaburzenia widzenia lub tak zwana aura, osłabienie, parestezje, czyli dziwne wrażenia czucia w obrębie skóry głowy, a nawet całej połowy ciała.

Danuta Myłek, Alergie

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.