fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Percepcja. Czym jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Czym jest percepcja? Co oznacza to słowo? Jak się odmienia percepcję przez przypadki? Jakie są synonimy? Odpowiedź w artykule.

Percepcja co to jest czym jest definicja znaczenie pojęcie wyjasnienie percepcyjny percepcja synonim jak nazwać inaczej kto jak kogo słownik Polszczyzna.pl

Percepcja, czyli co

Jest to pojęcie z dziedziny psychologii. Jakie zjawisko określamy percepcją? Przyjrzyjmy się bliżej definicji percepcji.

Percepcja – co to jest? Definicja wyrazu

  1. Percepcja to złożony proces poznawczy, który polega na odebraniu przez człowieka jakichś zjawisk lub procesów za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku.

Percepcja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest percepcja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • odbiór,
  • postrzeganie

Wyrazy pokrewne

  • percepcyjnie,
  • percepcyjność,
  • percepcyjny,
  • percepcyjna

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia słowa percepcja w literaturze

Nie mogła tego dociec. Miała na sobie lekki sen, jakby sen ptaka, który śpiąc wydaje okrzyki, porusza głową, a nawet jak słowik nuci półgłosem. Lekkimi poruszeniami, pochyleniami, zakrętami poczęło jednak kształtować się przemyślenie nocnego przeżycia. Nareszcie drgnęła w głowie percepcja.

Stefan Żeromski, Dzieje Grzechu

Przyszło mi na myśl, czy przypadkiem zagadkowe szemranie nie towarzyszyło już dawniej procesowi oczyszczania jaźni; prawdopodobnie jednak, zajęty intensywną pracą wewnętrzną i z rzutowaniem jej na papier, nie zauważyłem przez czas jakiś tego, co się wkoło mnie działo. Dopiero odsunięcie się na pewien dystans od świeżo skrystalizowanej osobowości i zwrot ku otoczeniu pozwoliły na percepcję tajemniczych dźwięków.

Stefan Grabiński, Na wzgórzu róż

Bergson nie chciał spekulować na temat pytania, jak duch bezcielesny mógłby postrzegać świat i jaki by to był rodzaj percepcji. (Pamiętajmy, że uważał hipotetyczną percepcję czystą za część obrazów raczej niż świadomości; że w faktycznym postrzeganiu pamięć jest czynna i że mózg jest miejscem spotkania materii z umysłem. Być może taka percepcja, jaka zachodzi w marzeniach sennych, byłaby najbardziej podobna do percepcji uwolnionej od nadzoru mózgu).

Leszek Kołakowski, Bergson

Percepcja – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M. percepcja
D. percepcji
C. percepcji
B. percepcję
N. percepcją
Ms. percepcji
W. percepcjo

Słowo to występuje najczęściej w liczbie pojedynczej.

?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.