Perlisty, czyli jaki? Znaczenie, synonimy, przykłady
Co oznacza przymiotnik perlisty? Czym się charakteryzuje? Co można nim określić? Czy ma coś wspólnego z perłami? Ten tekst odpowie na wszystkie te pytania.

Perlisty – czyli jaki? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
Perlisty to przymiotnik, który możemy zastosować w dwojaki sposób.
1Perlistym możemy określić coś, co występuje pod postacią wielu kropel.
Gdy podczas upału lub po ćwiczeniach, takich jak na przykład bieganie, na naszym czole pojawia się pot, którego krople są duże, możemy nazwać go perlistym.
Jeśli zaś zdarzy się Wam płakać z jakiegoś powodu, to łzy na policzkach również możemy opisać przymiotnikiem perlisty.
Coś perlistego możecie również zauważyć podczas spaceru. Co to takiego? Oczywiście to krople rosy na źdźbłach trawy. Jeżeli już jesteśmy przy zjawiskach meteorologicznych, to perlistym możemy nazwać również grad.
2Perlistym możemy także nazwać coś, co składa się z krótkich dźwięków, które następują po sobie.
Perlistym można określić głos czy śmiech. Czy pamiętacie znaną artystkę kabaretową Katarzynę Pakosińską i jej charakterystyczny śmiech? On był właśnie perlisty. Również piosenkarka Doda jest posiadaczką perlistego śmiechu.
A jeżeli lubicie słuchać ptaków, to na pewno zauważycie, że śpiew niektórych z nich jest perlisty.
Perlisty – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co znaczy perlisty, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- kroplisty.
Wyrazy pokrewne
- Perliście,
- perlistość,
- perlista,
- perliste.
Przykłady użycia słowa perlisty
Zapach młodych brzóz powiał ze smętarza i wraz też słowiki jęły jakby próbować gardzieli, wyciągać rwaną nutą, wzbierać mocą, jaże w końcu buchnęły złote, spienione strugi, jaże polały się te trele perliste, te kląskania cudne i te lube, rzewliwe zawodzenia, zaś niedaleko ze zbóż ozwały się też pana Jackowe skrzypice przywtarzając ludziom tak słodko, cichuśko a przejmująco, jakby to te żytnie, rdzawe kłosy dzwoniły o się, to złote niebo lebo przyschła ziemia taką pieśnią zagrała majową.
Władysław Stanisław Reymont, Chłopi
Słońce świeciło jasno, wiatr powiewał ciepły, liście drzew w cieniu okrywała jeszcze rosa perlista, i maluczkie pączki otwierały się do życia gdy nagle, wśród ciszy szmerem tylko rozmawiających przerywanej gałęzi, rozlegał się złowrogi łoskot siekiery i chrzęst padających drzewek.
Józef Ignacy Kraszewski, Historia kołka w płocie
Podbiegła Parysada do basenu i zajrzała ciekawie do wnętrza. A w tym wnętrzu struga-złotosmuga jarzyła się, iskrzyła się i tryskała w błękity złocistym strumieniem. Wybiegał strumień ku górze, rozpryskiwał się w lazurze i do basenu z powrotem opadał skroplonym złotem, opadał perlistym deszczem, wstrząsany wiatrem i dreszczem.
Bolesław Leśmian, Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze
Nieopodal okna obie dobrodziejki siedziały na krzesłach podobnych do tronów biskupich. Ludmiła oparła głowę na piersiach Elżbiety i zanosiła się od płaczu. Tamta starała się ją uspokoić, jednak ciężko jej to przychodziło, bo i z jej oczu spadały perliste łzy.
Deotyma, Branki w jasyrze