fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Plenarny. Co to znaczy? Definicja, synonimy

Przymiotnik plenarny można spotkać w odniesieniu do konkretnego rodzaju spotkań. Co to dokładnie oznacza? Jakie spotkanie możemy nazwać plenarnym? Jakie są synonimy tego słowa? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

plenarny co to znaczy hasło hasła co to jest znaczenie definicja pojęcie czym jest jak nazwać odmiana pokrewne plenarny synonim inaczej słownik Polszczyzna.pl

Co to znaczy plenarny? Definicja słowa

Przymiotnik plenarny pochodzi od rzeczownika plenum, który oznacza ogół członków jakiejś organizacji, partii itp. obecnych na posiedzeniu, a także samo posiedzenie członków kierowniczego organu kolegialnego jakiejś organizacji w pełnym składzie.

Plenarny, czyli jaki? Rozszerzenie definicji

Zatem przymiotnika plenarny używamy, gdy mówimy o ogólnym, walnym posiedzeniu, zebraniu, dyskusji, obradach odbywających się w pełnym składzie jakiejś instytucji.

Sesje plenarne mogą dotyczyć np. obrad Sejmu RP (stąd mamy salę plenarną, gdzie odbywają się posiedzenia Sejmu). Przymiotnik plenarny może również dotyczyć zebrań Episkopatu Polski. Czyli posiedzenie plenarne Sejmu odbywa się, gdy są na niej obecni wszyscy posłowie. Zebranie plenarne Episkopatu, to spotkanie biskupów i kardynałów ze wszystkich diecezji danego kraju, np. Polski.

Jeśli zaś chodzi o słowo plenum, to możemy je kojarzyć z historii PRL-u. Tym mianem bowiem nazywano spotkania PZPR.

Plenarny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy plenarny, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • całkowity,
  • generalny,
  • ogólny,
  • walny,
  • zjazd
  • walny

Przykłady użycia słowa plenarny w literaturze

W ogóle — jak powiedział generał Smuts, przyrodnik, entuzjasta nauki, na posiedzeniu plenarnym sławetnej British Association — coś wielkiego stało się na naszym globie w latach ostatnich. Po wiekach ewolucji mamy dziś na ziemi tłumy wybitnych ludzi, polot myśli, rozwój wszechogarniających teorii naukowych zadziwia i olśniewa uważnego widza… W niektórych mityngach londyńskich uczestniczyło po pięćset osób… I kto wie, czy najskromniejszy z uczestników nie zdobyłby w dalekiej starożytności sławy Prometeusza.

Bruno Winawer, Od bieguna do bieguna

?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.