fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pod wezwaniem – jak wygląda skrót?

Pod wezwaniem to zwrot związany z religią katolicką. Zapewne wielu z Was kojarzy go ze swoich kościołów i parafii. Czym jest wezwanie w kontekście religijnym? Jak wygląda skrót od tego wyrażenia? Na to wszystko odpowiedź znajdziecie poniżej.

Pod wezwaniem - skrót

Pod wezwaniem – jak wygląda skrót?

Zgodnie z zasadą, która mówi, że gdy skracamy zwroty wielowyrazowe, kropki pomiędzy literami stawia się tylko wtedy, gdy drugie lub kolejne słowo w tej nazwie zaczyna się od samogłoski, właściwą i poprawną formą skrótu od wyrażenia pod wezwaniem jest zapis pw. (z jedną kropką na końcu). W skrócie pw. oba słowa zaczynają się spółgłoską, w związku z tym zapisujemy tylko jedną kropkę, na końcu tegoż skrótu.

Czym jest wezwanie? Zwrot pod wezwaniem dotyczy kościołów (świątyń) katolickich. W tym kontekście wezwanie to odwołanie się do patrona danej świątyni np. kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Może również dotyczyć nazw i symboli będących przedmiotem szczególnego kultu np. kościół pod wezwaniem Krzyża Świętego, kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa.
Zwrot pod wezwaniem jest jednak wyrażeniem potocznym, bowiem w oficjalnych dokumentach kościelnych jest on pomijany.

Wyrażenie potoczne
kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Zapis oficjalny
kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Pod wezwaniem – skrót. Przykłady zdań

Kościół pw. św. Anny w Warszawie, to jedna z najbardziej znanych świątyń w stolicy.

Pod wezwaniem – pisownia skrótu. Przykłady z literatury

W rzymskim klasztorze przy kościele św. Sabiny zachowała się cela, w której św. Jacek odbywał nowicjat. Po jego kanonizacji w XVI wieku przy kościele dobudowano kaplicę pw. św. Jacka.

Marek Borucki, Polacy w Rzymie : od czasów Mieszka I do Jana Pawła II

W niedzielę 25 bm. odbył się odpust w Zaskalu, połączony z uroczystym ogłoszeniem aktu powołania parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika.

Jan Antoł, W gminie Szaflary, „Tygodnik Podhalański” nr 17

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X