fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Podgłośnić czy pogłośnić? A może zgłośnić? Która forma jest poprawna?

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie poranek czy codzienną drogę samochodem do pracy bez towarzystwa teatru wyobraźni, czyli radia. Skoro zaczarowana skrzyneczka pełna dźwięków odgrywa tak dużą rolę w naszym życiu, warto zastanowić się, jak mówić poprawnie. Aby lepiej słyszeć komunikaty i muzykę w codziennym zgiełku, powinniśmy podgłośnić czy pogłośnić radio? A może zgłośnić? No właśnie… Oto jest pytanie!

Podgłośnić czy pogłośnić? A może zgłośnić? Która forma jest poprawna?

Ze ściszaniem nie ma problemu. Gorzej jest z… no właśnie. Jak nazwać czynność ustawiania dźwięku tak, aby był głośniejszy i lepiej słyszalny? Radio możemy podgłośnić, pogłośnić czy zgłośnić? Przyjrzyjmy się każdej z trzech propozycji.

Podgłośnić

Opowiedzmy sobie od razu na nurtujące nas pytanie. Radio możemy podgłośnić. Czasowniki z przedrostkiem pod-, takie jak np. podmalować, podkraść, na ogół wyrażają czynność wykonaną w niewielkim stopniu. Analogicznie powinniśmy mówić podgłośnić, taką formę znajdziemy choćby w internetowym Wielkim słowniku ortograficznym PWN. Jest ona poprawna pod względem słowotwórczym.

Pogłośnić

Radio możemy również pogłośnić, ale trzeba mieć na uwadze, że brzmi to mniej elegancko niż podgłośnić. Taki wariant znajdziemy w elektronicznym Słowniku języka polskiego PWN z kwalifikatorem pot., oznaczającym, że jest to forma potoczna.

Zgłośnić

A co z formą zgłośnić? Notuje ją słownik Doroszewskiego z kwalifikatorem rzad., oznaczającym, że wyraz ten jest stosowany rzadko.

Sklep Nadwyraz.com

Co sądzicie o takim rozstrzygnięciu językowego dylematu? Podczas badania powyższego zagadnienia spotkaliśmy się z różnymi zdaniami na ten temat. Niezależnie od tego, którą formę wybierzecie, na pewno zostaniecie zrozumiani.

Napisane przez

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje jako nauczycielka języka polskiego, zajmuje się również pisaniem tekstów. Język ojczysty uwielbia od zawsze.