fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Poślizgnąć czy pośliznąć? Która forma jest poprawna?

Mamy wiosnę, a wraz z nią wiosenne roztopy i nocne przymrozki – w marcu jak w garncu, prawda? Czasem jest na tyle ślisko, że można się przewrócić. Jak wtedy powiemy: poślizgnąć czy pośliznąć? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

poślizgnąć czy pośliznąć poprawna forma właściwa która jest poślizg posliznac poslizgnac poslizg poradnia jezykowa poradnik odpowiedź pytanie Polszczyzna.pl

Poślizgnąć czy pośliznąć – która forma jest właściwa?

Poślizgnąć czy pośliznąć – która forma jest poprawna?

W przypadku wyrazów poślizgnąć i pośliznąć pojawiają się wątpliwości co do poprawnej wymowy i pisowni. Dotyczą one grupy spółgłosek -zgn-, których trudność wypowiadania sprawiła, że zostały zastąpione prostszą i krótszą cząstką: -zn-.

Nie oznacza to jednak wcale, że formy: poślizgnąć lub ześlizgnąć, wślizgnąć czy prześlizgnąć nie są poprawne. Słowniki uznają cząstkę zg za rdzenną, natomiast zn za wtórną, która jest również dopuszczana. Zatem formy: pośliznąć lub ześliznąć, wśliznąć czy prześliznąć, powstałe wskutek uproszczenia fonetycznego, są tak samo poprawne.

Poślizgnąć czy pośliznąć – znamy już odpowiedź!

Zgodnie z powyższym zarówno warianty poślizgnąć, jak i pośliznąć są poprawne. Jak jednak wyglądają formy osobowe tych czasowników? Warto zwrócić uwagę na pisownię i zapamiętać, że:

  • w przypadku poślizgnąć się cząstka zg występuje w każdej formie, tj.: poślizgnę/ poślizgniesz/ poślizgnie/ poślizgniemy/ poślizgniecie/ poślizgną;

  • w przypadku pośliznąć się cząstka zn zapisywana jest przed twarde z lub miękkie ź, odpowiednio: z przed -n, a ź przed -ni, czyli: pośliznę/ poślizną,
    ale: pośliźniesz/ pośliźnie/ pośliźniemy/ pośliźniecie;

Poślizgnąć czy pośliznąć – przykłady z literatury

— Panie Sinclair — rzekł Arystobul, gdy już stał pewną nogą na gruncie — źle obliczyłem kąt zagięcia wąwozu, ponieważ on jest prawie prostopadły. Stąd też musiałem się poślizgnąć i upaść.

Juliusz Verne, Promień zielony


Chart skoczył, pośliznął się po podłodze, dopadł zę­bami do kwiatów i w jednej chwili roztargał je na strzępy.

Wacław Berent, Próchno

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X