fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dzieło Mickiewiczowskie i program polsatowski – przymiotniki dzierżawcze. Czym są i jak ich używać?

Przymiotniki dzierżawcze to termin, który kojarzycie zapewne z lekcji języka angielskiego. Jednak w języku polskim są również bardzo istotne, a znajomość ich definicji oraz zasad pisowni z pewnością Wam się przyda. Czym są takie przymiotniki w polszczyźnie i jak ich używać? Już tłumaczymy!

Dzieło Mickiewiczowskie i program polsatowski – przymiotniki dzierżawcze. Czym są i jak ich używać? - Polszczyzna.pl

Definicja

Przymiotniki dzierżawcze to inaczej przymiotniki określające przynależność czegoś do przedmiotu, osoby, instytucji, miejsca itp. Innymi słowy, definiują one rzeczownik za pomocą powiązania go z czymś lub kimś. Sprawę ułatwić może poznanie zaimków dzierżawczych, takich jak: mój, twój, ich, tego, nasz, które również (jak widać) wskazują na przynależność. Zrozumienie powyższej definicji to połowa sukcesu. Warto także wiedzieć, kiedy pisać je dużą literą, a kiedy małą.

Przymiotniki dzierżawcze pisane dużą literą

Dużą literą piszemy te przymiotniki dzierżawcze, które są utworzone na podstawie imion własnych i zakończone na -owy, -owski, -yn, -in, -ów. Przykładem takiego przymiotnika może być dramat Szekspirowski, Pałac Kazimierzowski lub melancholia Baudelaire’owska.

Od dużej litery rozpoczynamy również pisanie przymiotników dzierżawczych określających przedmioty lub obiekty niepowtarzalne, występujące w formie jednego egzemplarza, takie jak Całun Turyński czy też Brama Floriańska.

Przymiotniki dzierżawcze pisane małą literą

Z kolei małą literą piszemy tak zwane przymiotniki dzierżawcze jakościowe, utworzone od imion własnych. Są to więc przymiotniki odpowiadające na pytanie jaki?, czyli charakteryzujące rzeczownik przez bezpośredni związek z czymś lub ogólne nawiązanie.

Przykładami tego typu przymiotników pisanych małą literą są: porównanie homeryckie, syzyfowa praca, koński zad, program polsatowski czy też mamine ciasto.

Wyjątkiem od reguły mogą być jednak przymiotniki odwołujące się do Chrystusa lub Boga, czyli przymiotniki pański oraz boży. W większości połączeń wyrazowych zapisuje się je małą literą, jednak istnieją przypadki, takie jak wyrażenie Grób Pański, w których odstępujemy od tej reguły przez uwarunkowania historyczne.

Warto zapamiętać!

Powyższe informacje o przymiotnikach dzierżawczych to zasady, które warto wkuć na blachę. Często dotyczą one bowiem znanych nam wszystkim związków frazeologicznych, twórców lub miejsc, których nazwy dobrze jest umieć poprawnie zapisać!

?

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.