fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Radykalista – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Radykalista to ktoś, kogo w obecnych czasach kojarzymy głównie z polityką, jednak jego sposób myślenia i postępowania może dotyczyć też innych ważnych spraw, które skupiają uwagę licznej rzeszy ludzi. Kim jest radykalista? Jakie są jego poglądy? Czy ten wyraz ma synonimy? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.

radykalista kto to jest przykłady synonim wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Radykalista – etymologia wyrazu

Radykalista to rzecz jasna wyraz wywodzący się od rzeczownika radykalizm, a ten z kolei pochodzi od łacińskiego rādīcālis oznaczającego ‘zakorzeniony’ albo też rādix – ‘korzeń, źródło’.

Radykalista – kim jest? Znaczenie wyrazu

Radykalistą określa się osobę, która w sposób stanowczy, a nawet bezkompromisowy dąży do wprowadzenia zasadniczych zmian w jakiejś dziedzinie. Jego pole działania nie ogranicza się wyłącznie do polityki, lecz dotyka również spraw społecznych czy też religijnych. Radykalistę cechuje to, że jest gotowy działać zdecydowanie, aby te cele zostały osiągnięte. Radykaliście nie przeszkadzają przy tym skutki uboczne jego działań, nawet te bardzo dotkliwe.


Radykalista – przykłady użycia

  • Radykaliści islamscy dokonali kolejnego zamachu.
  • Lewicowa radykalistka coraz bardziej nachalnie publikuje w sieci treści o swoich poglądach politycznych.
  • Ten dziennikarz jest złośliwie określany mianem prawicowego radykalisty.

Radykalista – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

  • Radykał,
  • ekstremista,
  • ultras,
  • fanatyk.

Radykalista – wyrazy pokrewne

  • Radykał, radykalizm, radykalistka, radykalny, radykalna, radykalne, radykalnie.

Radykalista – połączenia wyrazowe

  • Lewicowy, prawicowy, islamski radykalista.

Przykłady użycia wyrazu radykalista w literaturze

Pan Raymond, właściciel „Timesa”, pochodzi także z Nowego Jorku. Ten dziennikarz ma zdolności, jest to wymowny speaker, ale odznacza się częstą zmianą opinii. Dziś jest republikaninem, jutro demokratą, pojutrze radykalistą, stosownie do okoliczności. Kiedy publiczność zdaje się zanadto zdziwiona tymi nagłymi zmianami, pan Raymond staje przed zgromadzeniem narodowym i mówi:

– Gentlemen, my dear gentlemen, przyznaję, że przeszłego roku mówiłem, iż partia republikańska może uszczęśliwić naszą ojczyznę. Dziś odwołuję to: rzućcie się raczej w ręce demokratów, oni tylko mogą nas ocalić. Tak jest, zmieniłem zdanie, nie miejcie mi tego za złe, bo przejść z ciemności do światła nie jest występkiem.

Słuchacze śmieją się, niektórzy sykają. On zaś spokojny, uśmiechnięty, jak prawdziwy aktor nadrabia miną, szuka trafnego wyrażenia, usprawiedliwił się, zmiana przyjęta.

Olympe Audouard, Podróż po Ameryce Północnej

Niezmiernie nas cieszy, że byłeś z nami do końca tej lektury! Zachęcamy do kontynuowania nauki języka polskiego za pomocą naszego internetowego narzędzia online, które umożliwia sprawdzanie pisowni. Dodatkowo polecamy Ci artykuły poświęcone poprawnej pisowni różnych słów. Zapewne czasami zastanawiasz się nad pisownią wyrazów i zadajesz sobie pytania typu: napewno razem czy osobno?, naprawdę czy na prawdę jak piszemy? czy też po prostu czy poprostu?. A czy znasz na wylot wszystkie przypadki w języku polskim? Jeśli nie, koniecznie sprawdź nasz artykuł, w którym opisujemy to zagadnienie bardzo dokładnie. Życzymy przyjemnej lektury!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X